GeriEkonomi Petrol yükseliyor, petrol zenginleri telekomda güçleniyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Petrol yükseliyor, petrol zenginleri telekomda güçleniyor

Yükselen ham petrol fiyatları Avrupalı telekom şirketlerine pahalıya mal olduğu belirtildi. Artan petrol fiyatları sayesinde önemli ölçüde nakit birikim elde eden Ortadoğu ülkeleri ve Rusya, gelişmekte olan telekom pazarlarında Avrupa’ya rakip oldular.

Ekonomi gazetesi Wall Street Journal’da yer alan bir haberde, Avrupalılarla rekabete giren Ortadoğulu ve Rus şirketlerin Türkiye gibi ülkelerdeki telekom şirketlerinin değerlerinin artmasına neden olduğu kaydedildi. Haberde, Avrupalı telekom şirketlerinin faaliyette bulundukları pazarların doyma noktasına gelmesiyle birlikte gözlerini Türkiye gibi büyümekte olan ülkelere çevirdiklerine işaret edilerek, "Ancak bu şirketler, daha fazla büyümeyi amaçlayarak girmek istedikleri yeni pazarlarda beklemedikleri bir rekabet ortamıyla karşılaştılar. Artan petrol fiyatlarıyla önemli ölçüde nakit birikim elde eden Ortadoğu ülkeleri ve Rusya gelişmekte olan telekom pazarlarında Avrupa’ya rakip oldular" denildi.

TÜRKİYE FIRSATLAR SUNUYOR: Haberde, 72 milyonluk nüfusunun yüzde 53’ü cep telefonu kullanan Türkiye’nin, telekom şirketleri için çok cazip bir pazar olduğu belirtildi. Birleşik Arap Emirlikleri’nden Emirates Telecommunications, Mısır’dan Orascom Telecom Holding SAE, Suudi Arabistan’dan Saudi Oger ve Rusya’dan Alfa Grubu telekom alanında yeni yatırımlarla büyüme yoluna gittikleri ifade edilen haberde, Türkiye gibi pazarların İngiliz Vodafone ve İspanyol Telefonica SA gibi önde gelen şirketler için önemli fırsatlar sunduğu kaydedildi. Haberde, 2005 yılının son çeyreğinde Batı Avrupa cep telefonu abonesi pazarı yalnızca yüzde oranında büyürken, aynı dönemde Ortadoğu’nun yüzde 34, Afrika’nın ise yüzde 55 büyüme gösterdiği vurgulandı. Birçok firma ezeli bir rekabet içine girdiği belirtilen haberde, bunlar arasında İsveçli TeliaSonera ile Rus Alfa Grubu’un Turkcell hisseleri için giriştikleri rekabetin öne çıktığı kaydedildi. Yazıda, 3.3 milyar dolar karşılığında Turkcell Iletisim Hizmetleri A.Ş’nin yüzde 13.22 oranındaki hissesine sahip olan Rus şirketin İsveçli rakibine önemli bir çalım attığı belirtildi.

FİYATLAR YÜKSELDİ: Batı Avrupalı şirketlerle Ortadoğulu ve Rus rakipleri arasındaki rekabet fiyatlarının da yükselmesine neden olduğu vurgulanan yazıda, örnek olarak ise İngiliz telekom devi Vodafone’nun beklentilerin çok üzerinde bir rakam olan 4 milyar 550 milyon dolara Telsim’i satın almasının hemen ardından hisseleri yüzde 2.7’lik düşmesi gösterildi. Bazı durumlarda ise Avrupalı şirketlerin yeni rakipleriyle ortaklılara gitmeyi tercih ettiklerine işaret edilerek, "Bunun en son örneği ise Türk Telekom’un özelleştirilmesi ihalesine İtalyan’ın en büyük telekom şirketi Telecom Italia’nın Suudi Oger ile birlikte katılması gösteriliyor. Suudi Oger, 6.6 milyar dolar vererek Türk Telekom’un yüzde 55 oranındaki hissesinin sahibi olmuştu. Türkiye’deki işbirliğinin ardından Telekom Italia, Suudi Oger ile yeni ortaklıklar kuracağını açıklamış, iki şirket Tunus Telekom’un 1.2 milyar dolar değer biçilen yüzde 35’lik hissesini satın almak için harekete geçmişti" denildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle