GeriEkonomi Petrol rekora gidiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Petrol rekora gidiyor

Petrol rekora gidiyor
refid:12202291 ilişkili resim dosyası

Toparlanma yaşayacak olan ekonominin petrol talebini de artıracağı beklentisi ile petrolün fiyatı 71 doların üzerine çıktı. Borsalar da yukarı yönlü hareketini sürdürürken, içeride Merkez Bankası'nın dolara müdahale haberi etkili olmadı.

Son dönemde ardarda gelen olumlu haberler ile yükselişlerini sürdüren küresel piyasalardaki olumlu hava emtia piyasasında da yönün yukarı çevrilmesini sağladı.

 

Toparlanma yaşayacak olan ekonominin petrol talebini de artıracağı beklentisi ile ABD ham petrolünün varil fiyatı 71 doların üzerine çıktı.

 

Petrol, New York Ticaret Borsası işlemlerinde 1.80 dolarlık artışla 71.25 dolar seviyesine yükseldi.

 

Uzmanlar petrolün fiyatının artan iyimserlikle beraber önümüzdeki günlerde 8 ayın en yüksek seviyesi olan 73.23 dolar seviyesine çıkabileceğini belirtiyor. Bu görüşe rağmen temkinli duruşunu kaybetmeyen uzmanlar, ABD'deki tüketici güveni verilerindeki kötüleşmenin fiyatları 70 doların altına çekebileceğini de ifade ediyorlar.

 

ASYA BORSALARI YUKARI

 

Geçen hafta yükseliş yaşayan Asya borsaları, ABD'de ikinci çeyrekte gerçekleşen küçülmenin beklentilerin altında kalması ve iyi gelen bankacılık sektörü karları ile haftanın ilk işlem gününde hafif de olsa yükselişine devam etti.

 

Asya bölgesinde her ne kadar Japon Nikkei 225 endeksi yüzde 0.04 oranında düşüş kaydetse de, bölgedeki diğer borsaların çoğu değer kazandı. Hong Kong borsası yüzde 0.6 oranında artarken, Çin borsası yüzde 1.5, Güney Kore borsası ise yüzde 0.5 oranında değer kazandı.

 

ABD'de cuma günü açıklanan büyüme rakamlarında ülke ekonomisinin ikinci çeyrekte piyasaların yüzde 1.5'lik beklentisinden daha iyi gelerek yüzde 1 küçüldüğü açıklanmıştı.

 

İMKB'DEN YENİ REKOR

 

Yurt dışı piyasalarda yaşanan yükselişler içeride de benzer seyir izlenmesini neden oldu. Açılışla birlikte yükselen İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, ilk seansı yılın rekor seviyesinden kapattı.

 

İMKB, önceki ikinci seans kapanışına göre  1.153,07 puan artarak 43.794,33 puandan kapandı. Hisse senetleri ortalama yüzde  2,70 değer kazandı.

 

Cuma günü 42.641,26 puandan rekorla kapanan endeks, seans içindeki en  yüksek değerine cuma günü ikinci seans içinde 43.627,53 puanla ulaşmıştı.

 Gedik Yatırım Araştırma Uzmanı Yunus Kaya, yeni haftanın gündeminde bugün açıklanacak enflasyon verilerinin öne  çıktığını ifade etti. Yurt dışına bakıldığında ise ABD'de ayın ilk günlerinde açıklanacak  önemli veriler bulunduğunu dile getiren Kaya, bugün imalat endeksi, yarın kişisel  gelir ve harcamalara ilişkin veriler, çarşamba günü hizmet endeksi, özel sektör  istihdamı değişimi rakamları, perşembe günü haftalık işsizlik başvuruları  verileri, cuma günü de tarım dışı aylık istihdam rakamlarının yakından takip  edileceğini bildirdi.

 

Kaya, İMKB'de 44.500 puana kadar yükseliş gerçekleşmesini olası  gördüklerini, satışların gelmesi halinde ise 42 binin destek görevi  görebileceğini söyledi.
 

DOLARA MÜDAHALE

 

Artan risk iştahı ile dolardan kaçan yatırımcıların liraya olan talebi, liranın dolar karşısındaki güçlü duruşunu devam ettiriyor. Liranın son haftalardaki değer kazanması ile 1.47 seviyelerine kadar düşen dolar Merkez Bankası'nın dövize müdahale silahını çekmesine neden oldu.

 

Banka bugün yaptığı açıklamada ekim ayında ara verilen döviz alım ihalelerine 4 Ağustos 2009 tarihinden itibaren tekrar başlanılmasına karar verdiğini açıkladı.

 

Banka, ihalelerde alımı yapılacak tutarın günlük 30 milyon ABD doları ihale ve 30 milyon ABD doları opsiyon hakkı olmak üzere en fazla 60 milyon ABD doları olarak belirlendiğini de açıkladı.

 

Bankalararası piyasada dolar kotasyonlarında fiyat, alışta en düşük 1,4660 lira, en yüksek 1,4685 lira, satışta en düşük 1,4720 lira, en yüksek 1,4740 lira olarak belirlendi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle