GeriEkonomi Petrol fiyatları OPEC zirvesini bekliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Petrol fiyatları OPEC zirvesini bekliyor

Son yıllarda hızla tırmanışa geçen petrol fiyatları piyasaları olduğu kadar ülkeleri de endişelendiriyor. Petrol ihraç eden ülkeler örgütü (OPEC) gerçekleştirdiği zirvede fiyat artışının önüne geçebilmek için alınan kararları açıklayacak

OPEC'in Venezüella'nın başkenti Karakas'ta süren toplantısından çıkacak kararlar merakla bekleniyor. OPEC petrol fiyatlarının istikrara kavuşmasını ve 30 doların altına düşmesini istiyor.

ABD'nin stratejik petrol rezervlerinin bir kısmını piyasaya süreceği haberlerinin ardından petrol fiyatları ciddi düşüşler kaydetti. Uzmanlar, böylece ABD'den yüzde 5 oranında bir petrol artırımı geleceğini belirtiyorlar. Ama bu günlerde düşüşün hızını kestiği görülüyor. Gelişmeler petrol fiyatları üzerinde fren etkisi yaratacak.

Ayrıca OPEC geçtiğimiz ay Viyana toplantısında aldığı üretimi artırma kararını 1 Ekim tarihiyle birlikte yürürlüğe koyacak. Bütün bu gelişmeler birleşince petrol fiyatlarında bir rahatlamanın söz konusu olması bekleniyor. Uzmanlar, bu rahatlamanın kısa vadeli olduğunu fiyatların yükselmesine neden olan gelişmelerin sonuçlanmamasından dolayı uzun dönemde düşüşün gerçekleşemeyeceğine dikkat çekiyorlar.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle