Petrol fiyatları belirleyici olacak

Hürriyet Haber
28.02.2011 - 12:17 | Son Güncelleme:

Oyak Yatırım Araştırma Müdür Yardımcısı Alper Erginol, petrol fiyatlarının İMKB endeksi üzerinde bu hafta da belirleyici olmaya devam edeceğini bildirdi.

Erginol, piyasalarda beklenen gelişmeler konusunda AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, geçen hafta özellikle Ortadoğu'da yaşananlardan dolayı İMKB'de sert satış baskısı görüldüğünü, petrol fiyatlarının da Borsayı olumsuz etkilediğini anımsattı.

Suudi Arabistan'dan gelen petrole ilişkin açıklamaların uluslararası piyasalarda etkili olduğunu ve fiyatlarda gevşeme gözlendiğini belirten Erginol, bununla birlikte piyasaların da toparlanma eğilimine girdiğini anlattı.

İMKB'nin bu haftaya yatay bir başlangıç yaptığını ifade eden Erginol, “Petrol fiyatları İMKB endeksi üzerinde bu hafta da belirleyici olmaya devam edecek” değerlendirmesinde bulundu.

Bugün açıklanan dış ticaret verilerinin de beklenenin üzerinde geldiğini belirten Erginol, Türk Lirası'nda bir kırılganlık gözlendiğini söyledi. Erginol, bu hafta doların 1,58-1,62 lira bandında seyretmesini beklediklerini söyledi.

Son dönemde ABD'den gelen verilerin ABD ekonomisinin güçlendiğine işaret ettiğinin altını çizen Erginol, tüketici güveninin de iyi seviyelere yükseldiğini anlattı.

Erginol, Ortadoğu'da gerginliklerin devam etmesi halinde piyasalardaki zayıf seyrin sürmesinin beklenebileceğini bildirdi.

Kırılganlık olmadığı sürece İMKB'de 60-64 bin seviyelerinde bir dalgalanma görülebileceğini belirten Erginol, 64 bin seviyesi geçilmediği sürece yükselişlerin zayıf kalacağının, 60 binin altının görülmesi durumunda ise 57 bin puan seviyelerinin hedef konuma gelebileceğini kaydetti.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı