GeriEkonomi Petrol fiyatları 76 dolara yükseldi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Petrol fiyatları 76 dolara yükseldi

Petrol fiyatları 76 dolara yükseldi
refid:4882173 ilişkili resim dosyası

Uluslararası piyasalarda petrol fiyatları varili 76 dolara çıktı. ABD tipi ham petrolün fiyatı 1,24 dolar artarak varili 76 dolardan işlem görürken, Londra Brent petrolünün varili de 77,73 dolardan satılıyor.

Petrol fiyatlarının yükselmesinde, petrol üreticisi BP'nin, ABD Alaska'daki en büyük petrol sahasını kapatması etkili oldu. Öte yandan, Ortadoğu'da İran ile yaşanan gerilim ve İsrail'in Lübnan'a saldırısı petrol fiyatlarındaki artışı etkiledi.
BP'DEN AÇIKLAMA

Petrol devi BP, boru hatlarında meydana gelen korozyon nedeniyle kapattığı ABD'deki en büyük petrol üretim tesisinin ne zamana kadar kapalı kalacağının belli olmadığını bildirdi.

Uzmanlar, üretimde günlük 400 bin varillik bir kaybın petrol fiyatlarının varili 77 dolar seviyesine çıkmasının temel nedeni olduğunu, bunun yanı sıra Orta Doğu'daki istikrarsızlıkların da fiyatlardaki tırmanışta etkili olduğunu belirtiyorlar.

Bu arada, Londra Brent tipi ham petrol yüzde 2 artışla varili 77,73 dolar, ABD tipi ham petrol ise 1,22 dolar artışla varili 75,98 dolardan işlem görüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle