Petrol düşüyor, biz seviniyoruz

Mustafa KINALI/İSTANBUL
18.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, enerji fiyatlarında artış beklenip beklenmeyeceğine yönelik soruları yanıtlarken "Petrol fiyatlarındaki düşüş bizi memnun ediyor. Bunu da zamanı gelince uygulayacağız ancak dolar da artmamalı" dedi.

Güler, Dünya Enerji Konseyi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesinin ortaklaşa düzenlediği "Hazar Havzası’ndaki petrol ve doğalgaz üretiminin Avrupa’ya iletimi ve koridor ülkeler" konulu panel öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. Güler, "Doğalgaz fiyatları tabiatı icabı 6-9 ay geriden geliyor. Buna göre değerlendirme yapıyoruz. BOTAŞ da bununla ilgili kayıtlarını günü gününe tutuyor. Ona göre değerlendirmeyi birlikte yapacağız" dedi.

CHP Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu’nun, kendisine yönelik, "17 Aralık 2007’de, İstanbul WOW Otel’de, İsrail Enerji Bakanı ile bir araya geldiniz mi? Geldinizse konu neydi? Oteldeki yemek masraflarını hangi grup karşıladı?" sorusunun hatırlatılması üzerine Güler, şunları söyledi: "Sayın Kılıçdaroğlu, yazılı olarak gönderdiğini söyledi ama bana henüz sorusu gelmedi. Onunla ilgili cevabı vereceğiz zaten. Bunlar resmi görüşmelerdir. Bunların gizli kapaklı tarafı yok. Uluslararası teamüllerle beraber görgü kurallarına uygun bir ilişkidir bu. Dolayısıyla sorusu elime geçince gereken cevabı vereceğiz."

Tek zincir önemli

Güler, Türkiye üzerinden Avrupa’ya doğalgaz hattı kurulmasını öngören Nabucco Projesi’nde üretici, transit ülke ve tüketici konumunda bulunan tüm tarafların gerçek bir sonuç elde etmek için tek bir zincir gibi davranmasının büyük önem taşıdığını söyledi. Güler, "Nabucco projesinin başlatıcısı olarak Türkiye’nin projenin zamanında uygulanması konusunda tam destek verdiğini söylemek gerek. Ancak, BTC (Bakü-Tiflis Ceyhan) Projesi’nin ilk zamanlarını ve uygulanışını hatırladığımızda, üretici, transit ülke ve tüketici konumunda bulunan tüm tarafların gerçek bir sonuç elde etmek için tek bir zincir gibi davranması büyük önem taşımaktadır" dedi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı