GeriEkonomi Petrol dışı sektörlerde işbirliği artırılmalı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Petrol dışı sektörlerde işbirliği artırılmalı

Petrol dışı sektörlerde işbirliği artırılmalı

KARADENİZ ve Hazar Denizi çevresindeki ülkeler arasında dış ticaret hacminin düşük seviyede olduğu bildirildi. Karadeniz ve Hazar Denizi Bölgesi İşadamları Konfederasyonları Birliği'nin Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, petrol dışı sektörlerde de işbirliğinin arttırılmasını istedi.

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen ‘Karadeniz ve Hazar Denizi Bölgesinde Yabancı Sermaye' konulu konferansta, bu ülkeler arasında ticari işbirliğinin geliştirilmesi ele alındı. Karadeniz ve Hazar Denizi Bölgesi İşadamları Konfederasyonları Birliği'nin Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, bölge ülkeleri arasında ticaret hacminin düşük olduğunu belirterek, petrol dışı sektörlerde işbirliğinin artırılmasının zorunlu olduğunu söyledi. Yalçındağ, birliğin asıl amacının bölgeye direkt olarak yabancı sermaye çekmek olduğunu bildirdi.

Azerbaycan-Türkiye İşadamları Birliği Başkanı Ahmet Erentok da son dönemde Azerbaycan'ın bölgedeki rolünün arttığını belirterek, konferansa katılan ülkelerden çoğunun Azeri sermaye çevreleri ile ilişki kurmak istediklerini söyledi. Erentok, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin bu konuda örnek olabileceğini vurguladı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de konferansa gönderdiği mesajda, petrol dışı sanayi ve ticari sektörlerin gelişmesi konusunun Azerbaycan'ın ekonomik siyasetinde önemli yeri bulunduğunu bildirdi. Ülkede yerli ve yabancı sermaye için elverişli ortam bulunduğunu belirten Aliyev, bölge ülkeleri arasında sermaye akışının güçlenmesi gerektiğini kaydetti. Konferansta, Azerbaycan'ın ekonomik durumu ile ilgili bir film gösterisi de yapıldı.

Karadeniz ve Hazar Denizi İşadamları Konfederasyonları Birliği'ne üye Azerbaycan, Türkiye, Arnavutluk, Bosna- Hersek, Bulgaristan, Gürcistan, İran, Yunanistan, Kazakistan, Makedonya, Romanya ve Sırbistan'dan temsilcilerin katıldığı toplantıda işbirliği ve ortaklık konuları ile Avusturya’nın da birliğe katılması ele alınıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle