GeriEkonomi Petkim'den 55 milyon dolarlık zarar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Petkim'den 55 milyon dolarlık zarar

Petkim'den 55 milyon dolarlık zarar

PETKİM, yılın ilk 6 ayında 55 milyon dolar zarar açıkladı. PETKİM Genel Müdürü Kenan Yavuz, bu dönemde 103 milyon dolarla tarihlerinin en yüksek yatırımını yaptıklarını söyledi.

Yılın ilk yarısını değerlendiren PETKİM Genel Müdürü Kenan Yavuz, kurumun en büyük yatırım projelerinden olan PETKAM 1'in yılın ilk yarısında hayata geçirdiklerini söyledi.

Proje kapsamında PETKİM tesislerinin kalbi konumunda olan Etilen Fabrikası'nın kapasitesinin artırıldığını, bu nedenle bu tesisin 125 günlük duraklama yaşadığını belirten Yavuz, bu nedenle geçen yılın aynı dönemine göre üretimin yüzde 44 düşerek 745 bin tona gerilediğini bildirdi.

Yılın ilk yarısında kapasite kullanım oranının da yüzde 52'ye gerilediğini dile getiren Genel Müdür Yavuz, ilk 6 ayda toplam net satışların 390 milyon dolar, dönem net zararının ise 55 milyon dolar olarak gerçekleştiğini kaydetti.

PETKİM Genel Müdürü Yavuz, ilk 6 ayda petrol fiyatlarının yükselişine rağmen Çin ve Uzakdoğu ülkelerinin petro kimya ürünlerine olan talebi kısmaları nedeniyle bu ürünlerin fiyatlarında gevşeme görüldüğünü, Türk Lirası'nın aşırı değerlenmesinin de bilanço üzerinde olumsuz etkilere neden olduğunu dile getirdi.

PETKİM'in gelecekte daha yüksek katma değeri olan bir kurum olacağını sözlerine ekleyen Yavuz, kurumun özel kimyasalların üretimine kayacağını belirterek Ortadoğu'daki yatırımların üretmediği alanlarda yoğunlaşacaklarını belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle