GeriEkonomi Petkim, İran’la ortak fabrika kuruyor ’küresel güç’ olma yolunda yürüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Petkim, İran’la ortak fabrika kuruyor ’küresel güç’ olma yolunda yürüyor

Petkim, İran’la ortak fabrika kuruyor ’küresel güç’ olma yolunda yürüyor
refid:11475603 ilişkili resim dosyası

Petkim Petrokimya Holding küresel bir oyuncu olmak için dışa açılıyor. Petkim’deki yüzde 51’lik kamu hissesini balık satış yöntemiyle 2 milyar doların üzerinde bir bedelle satın alan Socar&Turcas ortaklığı, İran’la işbirliğine hazırlanıyor.

Yüzde 50’şer ortaklık

Petkim, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na (İMKB), İran’la bir ön anlaşma imzaladığını bildirdi. Buna göre, Petkim, İran devletinin şirketi olan Nataional Petroleum Company (NPC) International Ltd. ile yüzde 50’şer eşit ortaklıkla bir tesis kuracak. Bu tesiste de polietilen ve metanol üretimi yapılacak. Bu açıklamanın ardından sorularımızı yanıtlayan Turcas Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy, "Petkim prensip olarak bölgede güçlü bir duruma gelebilmek için, bölgedeki pozisyonu çok iyi değerlendirmek istiyor" dedi.

Rekabet yerine sinerji

Petkim’in bölgede rekabet yerine bir sinerji yaratmayı amaçladığını dile getiren Aksoy, bu bölgedeki ucuz hammadde avantajı ile Petkim’in avantajlarını birleştirme yoluna gittiklerini anlattı. Aksoy, şu bilgileri verdi: "Petrokimya sektöründe özellikle İran Körfezi’nin etrafındaki ucuz hammadde avantajını değerlendirmek istiyoruz. Doğalgazın, enerji fiyatlarının orada hesaplı olması ciddi bir avantaj."

Mısır ve Arabistan

Petkim’in ’büyümeye mecbur’ olduğunu dile getiren Aksoy, halen Mısır ve Suudi Arabistan ile görüşmelerin sürdüğünü açıkladı. Petkim’in işbirlikleri ile büyümesini sürdüreceğini vurgulayan Aksoy, "Petkim’in devralalı 10 oldu, kapasitemiz yüzde 90’ın üzerinde arttı. Bölgenin ötesinde, global bir oyuncu olmayı hedefliyoruz."

Petkim, 2 üretim merkezli olacak

İRAN ile yapılacak işbirliği her iki taraf için de yararlı olacağını dile getiren Erdal Aksoy, sözlerine şöyle devam etti: "Fizibilite çalışmamız sonuçlandıktan sonra amaç, İran’da üretebileceğimiz ürünleri orada üretmek, daha özellikli ürünleri ise Petkim’de üretmek. Böylece iki üretim merkezli hale geleceğiz. Bir yandan maliyet avantajı sağlarken, bir yandan da kıymetli ürünlerle Petkim iç pazar kadar Avrupa’ya yakınlığını, liman üstünlüğünü de değerlendirecek."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle