Perakendede dev organizasyon Türkiye'de

Hürriyet Haber
10.09.2013 - 16:50 | Son Güncelleme:

Asya Pasifik Perakende Konferansı ve Sergisi 23-26 Eylül'de İstanbul'da gerçekleşecek.

Dünyanın önde gelen perakende derneklerinin ve firmalarının katılacağı Asya Pasifik Perakende Konferansı ve Sergisi (APRCE) 23-26 Eylül 2013 tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Salonu’nda gerçekleştirilecek. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açılış konuşması ile başlayacak ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın himayesindeki konferansın ana teması “Yeni Dünya, Yeni Perakende, Yeni Tüketici” olacak. , Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük perakende organizasyonu olacak etkinlik ilk kez Asya-Pasifik bölgesi dışında ilk kez Türkiye’de gerçekleşmiş olacak.

“TİCARETİN OTOBANINI DÖŞEYECEĞİZ”
APRCE 2013’ün basın toplantısında konuşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Bakanlık olarak özel sektörün hizmetinde olduklarını ve ticaretin otobanlarını döşeyerek özel sektörün önünü açacaklarını belirtti. Çağlayan, sözlerine şöyle devam etti: “Bir ilke imza atmaktan büyük memnuniyet ve gurur duyuyoruz. Asya Pasifik Perakende Konferansı ve Sergisi ilk defa Türkiye’de düzenleniyor. Asya-Pasifik’te 10 yılda 100 milyar dolarlık ilave iş hacmine erişmeyi hedefleyen Türk perakende sektöründeki firmalarımızı her zaman her platformda desteklemeye devam edeceğiz.”

“PERAKENDENİN OLİMPİYATLARINI GETİRDİK”
AMPD Başkanı Mehmet T. Nane, APRCE ile Türkiye’ye perakende olimpiyatlarını getirdiklerini ve olimpiyat ruhunun sadece sporda değil tüm alanlara taşınmasında öncü olacaklarını ifade etti. Nane, APRCE’in; Ekonomi Bakanlığı’nın öncülüğünde, TOBB, TİM ve İTO’nun destekleri ile düzenlenmesinin, olimpiyat ruhunun sürdüğünün göstergesi olduğunu belirtti. Önümüzdeki iki sene boyunca FAPRA’nın başkanlığını yapacak olan Türkiye’nin, Asya’nın en batı ucunda ve Avrupa’nın da en doğu ucunda olmasının avantajını en fazla bu etkinlikte hissedeceğini belirten Nane, Türkiye’nin 2023 hedefleri arasındaki 10 tane dünya markası yaratma hedefi içinden 2 markaya perakende sektörü olarak talip olduklarını söyledi.

Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Hüseyin Doğan, Türkiye’nin 2023 hedefinin ihracatı 500 milyar dolara çıkarmak olduğunu belirtti. Doğan, Türk markalarının yurt dışında 3 bin tane mağazası olduğunu ve 2023 hedefinin de bu rakamı 20 bine çıkarmak olduğunu söyledi.

Tüm Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) Başkanı Vahap Küçük, federasyon olarak 2023 hedefine kilitlendiklerini ve perakende sektörünün diğer sektörler arasında yükselerek uluslararası markalar çıkaracağına inandıklarını söyledi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, son on yıldır Türkiye’nin dış ticaret hacminin 4 kat, milli gelirin de 3 kat arttığını belirtti. Orta gelir kuşağının yükselmesiyle organize perakendenin de paralel olarak yükselişe geçtiğini belirten Büyükekşi, Türk perakende sektörünün dünyada başarılara imza atacağına inandıklarını ifade etti.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı