GeriEkonomi SA101 ve Akfa Holding'e operasyon!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  68
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

SA101 ve Akfa Holding'e operasyon!

SA101 ve Akfa Holding'e operasyon!

Dünkü operasyondan son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. FETÖ/PDY finans yapılanması soruşturmasında Akfa Holding ve şemsiyesi altındaki 51 şirket ile bünyesinde A101 marketler zinciri bulunan Yeni Mağazacılık AŞ'ye operasyon düzenlendi. Gözaltına alınan 80 kişi arasında Akfa Holding'in başkanı Fatih Aktaş ve eşi Yeliz ile Yeni Mağazacılık'ın sahibi Turgut Aydın da var!

Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) maddi destek sağladıkları iddiasıyla Akfa Holding ve holdinge bağlı 51 şirket ile indirim marketleri zinciri A101’in sahibi, ortakları ve çalışanlarına yönelik operasyon düzenlendi. İddiaya göre Akfa Holding’in ABD merkezli okul ve derneklere usulsüz olarak 40 milyon dolar gönderdiği belirlendi.

MALİ Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin 2015’de bir ihbar üzerine başlattığı Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) finans yapılanması soruşturması kapsamında, Akfa Holding ve şemsiyesi altındaki 51 şirket ile bünyesinde indirim marketleri A101’i de bulunduran Yeni Mağazacılık A.Ş’ye yönelik operasyon düzenlendi. İddiaya göre Akfa Holding tarafından 2011-2015 yıllarında toplanan 40 milyon dolar “himmet” parasının Bank Asya üzerinden ABD merkezli okullara ve derneklere usulsüz olarak aktarıldığı belirlendi. Akfa Holding’de ekipler tarafından yapılan aramada 6 adet 1 dolar, hisse senetleri, Bank Asya çekleri, yurtdışındaki FETÖ bağlantılı derneklere yapılan bağış makbuzları ele geçirildi.

80 KİŞİ GÖZALTINDA

20 yıla yakın bir süredir faaliyet gösteren bünyesinde, Delta Mühendislik, Kabataş Mimarlık, Gemtaş, Akfa Taahhüt gibi şirketler bulunan Akfa Holding’in Ümraniye’deki genel merkezi ile Yeni Mağazacılık’ın merkezinin de aralarında bulunduğu çok sayıda adrese dün sabah eş zamanlı girildi. Akfa Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Aktaş, eşi, şirket yöneticileri ve Yeni Mağazacılık A.Ş’nin sahibi Turgut Aydın’ın da aralarında bulunduğu 80 kişi gözaltına alındı. 113 kişi hakkında gözaltı kararının bulunduğu operasyonda gözaltına alınanlar sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.

NEREYE AKTARDILAR?

Akfa Holding tarafından paranın gönderildiği okul ve dernekler arasında Kanada Türkiye Dostluk Derneği, Boğaziçi Atlantik Kültürel Dostluk Derneği, Colegios De Education, Mediterraneo SL, Mertopolitan Education, Brooklyn Amity School, The Respect İnstitute İnc. ve Wisdom School gibi kuruluşlar bulunuyor. Bank Asya’ya el konulduktan sonra bankada toplanan himmet paraları her iki grup çalışanlarının hesaplarına, bu hesaplardan da yurtdışına havale edildi. Vergi Denetim Kurulu Müfettişlerince yapılan incelemede Akfa Holdinge bağlı şirketlerde vergi usulsüzlüğü yapıldığı da tespit edildi. Gözaltına alınanların FETÖ örgütüne üye olma suçlamalarıyla sorgulanacakları bildirildi.

A101: 17-25 ARALIK SONRASI HİSSELERİ ALDIK

FETÖ operasyonu kapsamında arama yapılan 6 bin 300 mağazası bulunan A101’in yönetimi yazlı bir açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi: “16 Ağustos 2016 tarihinde saat 06:00’da A101 Genel Müdürlüğüne yönelik olarak mali şube birimi tarafından FETÖ/PDY operasyonu çerçevesinde bir arama yapılmış ve 12:00’da sona ermiştir ve emniyet mensupları binamızdan ayrılmıştır. Emniyet güçleriyle yakın iş birliği içerisinde bulunularak talep edilen her türlü bilgi ve belge sunulmuştur. Emniyet güçleri de bu sırada A101’in ticari faaliyetlerinin kesilmemesi için azami dikkat göstermişlerdir. Bunun için kendilerine teşekkür ediyoruz. Yöneticilerimiz ve çalışanlarımızla görevimizin başında olup 81 il ve 840 ilçede faaliyetimize devam etmekteyiz. Şirketimiz, 17-25 Aralık 2013 sonrasında FETÖ/PDY’ye karşı tavrını belirlemiş ve olaya müteakiben A101 hisseleri, Bank Asya’dan satın alınmıştır. Konuyla ilgili gerek kamuoyu gerekse devlet kuruluşları ve yetkilileri en üst seviyede bilgilendirilmiş ve onay alınmıştır. Dolayısıyla şirketimizin, ülkemizin birliğine ve bütünlüğüne tehdit oluşturan FETÖ/PDY ya da başka bir illegal yapılanmayla hiç bir kurumsal, finansal ve ticari bağı bulunmamaktadır. A101 olarak bugüne kadar milletimizin ve devletimizin yanında yer aldık, bundan sonra da ülkemizin istikrarı ve refahı için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

 

 

113 KİŞİ HAKKINDA GÖZALTI KARARI

Kartal Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK) raporları sonucu AKFA

SA101 ve Akfa Holdinge operasyon

Holding’in FETÖ/PDY’ye maddi destek sağladıkları tespit edilmesi üzerine holding ve holdinge bağlı 51 şirket yöneticileri ile A101 market zinciri (Yeni Mağazacılık A.Ş.)’nin sahip, ortak ve çalışanlarının arasında bulunduğu 113 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartıldı.

MASAK: AKFA İLE İLİŞKİSİ VAR

Anadolu Ajansı'nın geçtiği habere göre, bugün operasyon yapılan Akfa Holding ile A101'in sahibi Yeni Mağazacılık A.Ş arasında irtibat' tespit edildi. AA'nın haberinde şöyle denildi: "Akfa Holding'e yönelik yürütülen soruşturma kapsamında MASAK tarafından yapılan incelemelerde, A-101 marketler zincirinin holdingle ilişkisinin tespit edildiği ve bu nedenle arama yapılan şirketler arasına dahil edildiği bildirildi."

KAÇ MAĞAZASI VAR?

Perakende zincirlerinin fiziki büyüklüklerini araştıran Ortakalan'ın verilerine göre, A101'in Temmuz sonu itibariyle yaklaşık 6,300 mağazası bulunuyor.

BANK ASYA'NIN PAYINI ALDI

A101'in eski hissedarları arasında, tasfiyeye alınan Bank Asya da bulunuyordu. Banka 2 yıl önce, A101'deki payını satma kararı aldı. Bank Asya, A101'in sahibi Yeni Mağazacılık'taki yüzde 18 hissesini 298 milyon liraya Aydın Ailesi'ni sattı. Aydın Ailesi'nin A101'deki ilk ortaklığı ise 2009 yılında gerçekleşti. Singapur merkezli Oligo Investments Holding'in yüzde 29.8 hissesini satın almıştı.

33 BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ VAR

A101'in sahibi konumundaki Yeni Mağazacılık'ın yönetiminde Turgut, Ahmet Yaşar ve Ayhan Aydın yer alıyor. Şirketin 104 milyon liralık kayıtlı sermayesi bulunuyor. Aydın ailesine ait olan, tekstil, sağlık, perakende sektörlerinde faaliyet gösteren çok sayıda şirket bulunuyor. A101'in Türkiye genelinde 33 bölge müdürlüğü bulunuyor.

 

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle