GeriEkonomi Perakende büyüdü, çalışan sayısı 3 milyon 150 bin oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Perakende büyüdü, çalışan sayısı 3 milyon 150 bin oldu

Perakende büyüdü, çalışan sayısı 3 milyon 150 bin oldu
refid:15084605 ilişkili resim dosyası

Buyıl organize perakende sektörünün yüzde 10’a yakın büyüme yakalayabileceğini belirten Koç Holding Turizm, Gıda ve Perakende Grubu Başkanı Ömer Bozer, “Sektörde istihdam 2009’da 3 milyon 150 bine çıktı. İstihdam artışı devam ediyor” dedi.

KOÇ Holding Turizm, Gıda ve Perakende Grubu Başkanı Ömer Bozer, perakendede krizden çok fazla etkilenmediklerini belirterek, “Benim beklentim bu sene organize perakende sektörü toplamda gıda ve gıda dışında, yüzde 10’a yakın büyür. Gıda dışındaki büyüme daha fazla olur, aşağı yukarı yüzde 16 bir büyüme yakalayabiliriz” dedi. 2010’da 2009’a göre büyümenin daha fazla olduğunu, daha çok büyümenin gıda dışı perakendeden geldiğini dile getiren Bozer, “Bunda şunun etkisi var, gıda perakendecileri artık sayı ve metrekare olarak çok fazla, rekabet çok fazla, dolayısıyla organize perakendenin organize olmayan kanaldan aldığı pay giderek azalıyor” diye konuştu.

Yüzde 10 büyüme olur

Bozer, şöyle devam etti: “Perakende krizden çok fazla etkilenmedi. İlk çeyrek iyiydi. Nisan, mayıs ilk çeyrekten biraz geri gitti. Yani çok dalgalanmalı bir seyir izliyor esasında. Fakat benim beklentim bu sene organize perakende sektörü toplamda gıda ve gıda dışında, yüzde 10’a yakın büyür. Gıda dışındaki büyüme daha fazla olur bundan. Gıda dışında aşağı yukarı yüzde 16 bir büyüme yakalayabiliriz. 2008’de 3 milyon olan organize perakendede istihdam rakamı 2009’da 3 milyon 150 bine çıktı. Organize perakendede istihdam artışı devam ediyor, 2010 ilk 4 ayında yüzde 4 artmış, nisan ayından nisan ayına baktığınızda yıllık artış yüzde 15.”

Gereksiz düzenleme

Perakende tasarısının gereksiz bir düzenleme olduğunu ifade eden Bozer, “Organize olanı düzenlemeye çalışıyorlar halbuki organize olmayan perakendeyi düzenlemeleri daha faydalı olacak. Tasarının istihdama, tüketiciye, vergi gelirlerine, yabancı sermayeye çok negatif etkisi olacak” diye konuştu. Bozer, indirimlerin yılda 2 kez ile sınırlandırılmasına ilişkin ise “Bu mantıklı değil. Çünkü rekabet ediyorsunuz, indirimler kime yarıyor, tüketiciye yarıyor” dedi.

Promosyonsuz perakende sektörü düşünülemez

ORGANİZE perakendede satışların büyük ölçüde promosyonlarla yürüdüğünü belirten Ömer Bozer, şunları kaydetti: “Bunlar yapılmasın mı? Bunlarsız bir perakende sektörü düşünülemez ki. Bunu kısıtlarsanız kanunla, kime yarayacak? Tüketiciye yaramayacağı kesin. Perakendeciye yarayacak mı? Organize perakende her şeyi kayıt altında. Kayıt altında olmayan perakendecilere yarayacak belki de.”

Kasaplık hayvan ithalatı besiciyi öldürür

HARRANOVA Besi ve Tarım Ürünleri A.Ş. ile et üretimi de yaptıklarını dile getiren Ömer Bozer, kasaplık hayvan ithalatının et sorununa kesinlikle çözüm olmayacağını söyledi. Bozer, et fiyatlarının 2009’un son çeyreğinden itibaren artış trendine girdiğini ve çok arttığını belirterek, şöyle konuştu: “Et sektörünün yaklaşık yüzde 60’ı kayıtsızdır, dolayısıyla KDV avantajı var, vesaire var, kaçak hayvan giriyor sınırlardan, bu tip şeylerle idare edebiliyor. Artık krizin de etkisiyle birlikte idare edilemez noktaya gelindi ve et fiyatları tırmanmaya başladı. Olacağı budur. Ama tabii sistem şöyle çalışıyor; kesime gelen hayvan aşağı yukarı 8 aylık bir beslemeden geçiyor. Besici ham hayvanı alıyor, 8 ay besliyor ondan sonra da kesime yolluyor. Bütün bu süre içinde ham hayvanın fiyatı da artıyor, kilosu 6 liradan 11 liraya kadar çıkıyor. Şimdi ithalatla bitmiş malın fiyatını düşürürseniz besideki hayvanların hepsi zarar eder. Besici de zarar eder. Bizim yapmak istediğimiz Türkiye’de besiciyi öldürmekse... Değil herhalde değil mi, hayvancılık sektörünü geliştirmek... Kasaplık hayvan ithalatı son derece zararlı bir şey sektöre, ama besi hayvanı ithalatı, besicilere bunu uygun bir şekilde dağıtırsanız, hakikaten besicilik gelişir. Ham hayvan fiyatını indirmek lazım, o da besilik hayvan ithalatıyla olur.”
Yorumları Göster
Yorumları Gizle