GeriEkonomi Pepsi Cola, sonunda Disneyland'a girdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pepsi Cola, sonunda Disneyland'a girdi

Pepsi Cola, Coca-Cola'nın eğlence sektörünün en büyük mekanlarından Walt Disney'deki tekelini kırdı. Pepsi ile Walt Disney arasında varılan anlaşmaya göre, Pepsi ürünleri ilk olarak Walt Disney'e ait olan Anaheim Angels Beyzbol Parkı'nda satılacak.

Walt Disney ile Pepsi Cola şirketleri arasında, önceki gün ABD'nin New York kentinde yapılan anlaşmadan sonra yapılan ortak açıklamada, Walt Disney'in ülke çapındaki tüm eğlence merkezlerinde yakında Pepsi ürünlerinin satışına başlanacağı bildirildi.

Pepsi Cola ile Walt Disney arasındaki anlaşmayı yorumlayan merkezi Atlanta'da bulunan Coca Cola'nın Sözcüsü Scott Jacobson, Walt Disney ile yaptıkları anlaşma uyarınca kendilerine verilen bayilik hakkının ortadan kalkacağını sanmadığını söyledi. Jacobson, Coca Cola'nın geçen yıl sadece ABD pazarında 54.7 milyar dolarlık satış gerçekleştirdiğini de sözlerine ekledi.

ABD pazarında, meşrubat sektörünün iki dev firması olan Pepsi Cola ile Coca Cola arasındaki ezeli rekabette Coca Cola öne geçmiş bulunuyor. Amerikan pazarında, 1997 yılında Coca Cola'nın payı yüzde 43.9 olurken, Pepsi Cola yüzde 30.9'da kaldı.

Walt Disney'den yapılan açıklamada ise her iki firma ile de uzun yılları kapsayan anlaşmaların geçerliliğini koruduğu ve Walt Disney bölgesel eğlence merkezlerinde Pepsi ile Coca Cola'nın ürünlerinin birarada pazarlanabileceği açıklandı.

Açıklamada Pepsi Cola ile yapılan anlaşma uyarınca Disney'in oyun parklarında sadece Pepsi Cola ürünlerinin satışının yapılabileceğine dikkat çekildi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle