GeriEkonomi Penceremden camiye bakıp zenginliğimizi görüyorum
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Penceremden camiye bakıp zenginliğimizi görüyorum

AB Komisyonu Başkanı Prodi, TÜSİAD heyetiyle yaptığı görüşmede, Türkiye'de dini azınlıklara yönelik uygulamanın değişmesi gerektiğini söylerken, ‘‘Brüksel'deki evimde pencereyi açtığımda cami manzarası görüyorum. Bu bizim zenginliğimizdir’’ dedi.

Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) yönetimiyle görüşen Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Romano Prodi, görüşmede Türkiye'deki gayri müslim azınlığın sorunlarını gündeme getirdi. Bunu çarpıcı bir örnekle dile getiren Prodi, kendisinin de Brüksel'deki evinden cami gördüğünü söyledi.

TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan, Yönetim Kurulu üyeleri Mustafa Koç, Ömer Aras, Pekin Baran, Cem Duna, Lütfü Ünal, Oktay Varlıer, Arzuhan Yalçındağ, Haluk Tükel ve Soli Özel'den oluşan heyet, Prodi ile 1.5 saati aşkın bir süre görüştü. Türkiye'deki reformların ‘‘memnuniyet verici’’ olduğunu belirten Prodi, buna rağmen, özellikle vakıflara yönelik düzenlemelerin yeterli olmadığını söyledi.

‘‘Türkiye'de de kiliselere yönelik bakış değilmeli’’ diyen Prodi, Brüksel'in Tervuren semtinde oturduğu evin penceresini her açışında karşısında cami manzarası gördüğünü dile getirdi. Bunun ‘‘çok kültürlü’’ Avdupa'nın bir parçası olduğunu söyleyen Prodi, ‘‘Türkiye'de de dini azınlara yönelik bakış açısının değişmesi gerekiyor. Bunlar bizim zenginliklerimiz’’ diye konuştu.

EKONOMİ NASIL?

Prodi ile görüşmenin ağırlıklı konusunu Türk ekonomisi oluşturdu. Prodi, TÜSİAD heyetinden Türk ekonomisi ile ilgili gelişmeler hakkında bilgi aldı ve AB-Türkiye ilişkilerinde sadece siyasi kriterlerin değil, ekonomik kriterlerin de önemine dikkat çekti.

TÜSİAD üyeleri, Avrupa Parlamentosu'nda da çeşitli görüşmeler yaptılar. Türk kökenli Alman milletvekili Ozan Ceyhun'un rehberliğinde parlamentoyu dolaşan heyet, genel kurul salonuna girerek, oylama ve siyasi gurupların konumu ile ilgili bilgi aldılar.

TÜSİAD ile Derviş'in Brüksel buluşması

Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) tam üyelik sürecinde lobi çalışmaları yapan TÜSİAD, Brüksel'de ekonomiden sorumlu eski bakan ve CHP İstanbul Milletvekili Kemal Derviş ile de biraraya geliyor. Önde gelen düşünce kuruluşlarından CEPS'in (The Center for Europen Policy Studies-Avrupa Siyasi Araştırmalar Merkezi) konuğu olarak Brüksel'de bir konferansa katılan Derviş ile TÜSİAD yönetim kurulu üyelerinin buluşmasında da gündem yine Avrupa Birliği.

Bu arada TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan, bu ay içinde bir kez daha Brüksel'e gidecek. SİAD (sanayici ve işadamları dernekleri) Platformu'nun 29 Ekim-1Kasım tarihleri arasındaki ilk yurtdışı gezisi de Brüksel'e olacak. Böylece TÜSİAD, Anadolulu sanayicilerin de AB üyeliğine verdiği desteği Avrupalılar'a göstermiş olacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle