GeriEkonomi Pekin'e ticaret çıkarması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pekin'e ticaret çıkarması

Devlet Bakanı Işın Çelebi başkanlığındaki kalabalık bir heyet Karma Ekonomik Komisyon toplantıları için Çin'in Pekin kentine gitti. Çelebi, 5 yıl içinde Türkiye ile Çin arasındaki ticaret hacminin 5 milyar dolara ulaşacağını söyledi.

Pekin'de iki Türk genç işadamının başarısından sonra şimdi de Türkiye'nin ticaret atağı başlatıldı. Devlet Bakanı Işın Çelebi başkanlığında kalabalık bir heyet, Karma Ekonomik Komisyon toplantıları için dün Pekin'e geldi. Çelebi, beş yıl içerisinde Türkiye ile Çin arasındaki ticaret hacmini beş milyar dolara çıkarmayı planladıklarını kaydetti.

Çelebi, dün ilk olarak Ekonomik İşlerden Sorumlu Başbakan Birinci Yardımcısı Li Langin ile bir görüşme yaptı. Görüşme sonrasında bir açıklama yapan Çelebi, ilk planda karşılıklı ticarette alehyimize olan dış ticaret açığının kapatılması ve toplam 1.5 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşılmasının planlandığını söyledi. 1997 yılında Çin'den ithalatımız 750 milyon dolara varırken ihracatımızın 41.5 milyon dolarda kalması bu toplantılarda özellikle ihracatın arttırılmasına öncelik verileceğini gösteriyor. Çelebi, Langin'in toplam 750 milyar dolarlık altyapı yatırımı planladıklarını kaydederek, bu kapsamda müteahhitlik hizmetlerinde işbirliğini istediğini söyledi.

Türk Hava Yolları ve Çin Havayolları arasında karşılıklı seferlerin görüşüleceğini kaydeden Çelebi, Çin tarafının resesyondan kurtulmak için başlattığı hamlede Türkiye ile geniş bir işbirliğine girmek istediğini kaydetti.

Langin ile Asya krizini de konuştuklarını kaydeden Çelebi, bu krizden etkilenmemek için ve resesyondan kurtulmak için Çin'in talebi arttırmak istediğini, Türkiye'nin de talebi dışa yönlendirerek bir büyüme hedeflediğini hatırlatarak, bu anlamda iki ülke arasındaki ilişkilerin önemli ölçüde gelişebileceğini kaydetti.

Langin'e ‘‘Türkiye'nin ihraç malları listesini’’ verdiklerini kaydeden Çelebi, Karma Ekonomik Komisyon toplantılarında konunun detaylarıyla görüşülmeye başlanacağını kaydetti.Yorumları Göster
Yorumları Gizle