GeriEkonomi Pek çok Arap bankası sırada bekliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pek çok Arap bankası sırada bekliyor

AlBaraka Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ahmed Yusuf Abdulmalek, pek çok Arap bankasının Türkiye'yi cazip bulduğunu ve burada faaliyet göstermek için sırada beklediğini söyledi.

Abdulmalek, grubun dünyadaki toplam şube sayısı 400 civarında iken bilançosunun 17 milyar dolar olduğunu kaydederek, 30 yıldır Türkiye'de faaliyet gösterdiklerini hatırlattı.

Türkiye'nin bölgede önemli gelişme gösterdiğini dile getiren Abdulmalek, “Pek çok Arap bankası da Türkiye'yi cazip buluyor ve burada faaliyet göstermek için sırada bekliyor. Türkiye'deki bankacılık sektörünün gelişmesi karşısında herkes burada yer almak istiyor” diye konuştu.

Abdulmalek, Arap bankacılık sektörünün 3,2 trilyon dolar civarında büyüklüğü bulunduğunu, 2010 yılı net karının 36 milyar dolar olduğunu dile getirerek, “Türk bankacılığı ile Arap bankacılığı arasında büyük işbirliği ve gelişme olacağına inanıyorum” dedi.

AlBaraka Genel Müdürü Fahrettin Yahşi de dünyanın en iyi katılım bankası olma vizyonuyla, sadece müşterilere, ortaklara, çalışanlarına değil, tüm topluma değer katan bir kurum olmak için yola çıktıklarını ifade etti.

Son yıllarda mevzuatta atılan adımlarla, katılım bankalarının önünün açıldığını belirten Yahşi, AlBaraka'nın 114 şubesiyle hizmet verirken, 2009'da yüzde 40, geçen yıl yüzde 31 büyüdüğünü söyledi.

ERDOĞAN: AMAÇ SIFIR REEL FAİZ

Toplantıda konuşan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, reel faizi  sıfırlamayı hedeflediklerini belirterek, “Bütün mesele gerek finans sektörünün  gerek reel sektörün bu noktadaki dayanışmasıdır. Yani kimsenin eli, gözü bir  başka kimsenin cebinde olmamalıdır” dedi.

Türkiye'nin çok güçlü bir noktaya geleceğini söyleyen Erdoğan, yavaş yavaş para üzerinden para kazanma döneminin de geçtiğini, artık yatırımlara yönelik olarak kazanma döneminin başladığını kaydetti. Erdoğan, reel sektörle  finans sektörünün bundan sonraki süreçte bir dayanışma içerisinde olacağını, gidişin o yöne olduğunu dile getirdi.

Yüzde 63'le devraldıkları devletin borçlanma faizinin yüzde 7'ye geldiğini, enflasyonun ise yüzde 4 civarında olduğunu söyleyen Erdoğan, “Hedefimiz burada da enflasyonla faizi başbaşa getirmek suretiyle reel faizi adeta sıfırlama konumuna getirmektir. Bunu başardığımız anda Türkiye her alanda çok daha huzurlu, çok daha rahat bir süreci yakalayacaktır. Bunu başarabilir miyiz? Kesinlikle başarırız. Bütün mesele gerek finans sektörünün, gerek reel sektörün bu noktadaki dayanışmasıdır. Yani kimsenin eli, gözü bir başka kimsenin  cebinde olmamalıdır. Beraber kalkınalım, beraber kazanalım. Batılının win-win  dediği esasa göre bu süreci devam ettirmek lazım” şeklinde konuştu.


 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle