GeriEkonomi Paylaşımda yeni dönem
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Paylaşımda yeni dönem

Paylaşımda yeni dönem

İnternet ve teknolojinin hızla yaygınlaşması ‘paylaşım’ kavramını yeniden tanımlıyor.

Yeni bir ekonominin kapılarını aralayan paylaşım ekonomisi, evden bisiklete kadar birçok farklı alanlarla kullanıcıların hayatına giriyor.

PAYLAŞIM kavramı her ne kadar kullanıcıların hayatına giren yeni bir kavram olmasa da internet ve akıllı telefon gibi teknolojilerin yaygın olarak kullanılmasıyla yeniden tanımlanıyor. Yeni ekonominin bir parçası olarak tanımlanan ‘paylaşım ekonomisi’ arkasına internet ve teknolojiyi alarak çığ gibi büyüyor. Otomobil, ev ve bisiklet gibi birçok alan, paylaşım ekonomisiyle değişmeye başlıyor.

/images/100/0x0/55eafcd6f018fbb8f8a3a504

ABD ÖNE ÇIKIYOR

Paylaşım ekonomisi örneklerinin ilk görüldüğü ülkelerin başında ABD geliyor. İnternet ve teknoloji gelişimiyle doğru ortanılı olarak büyüyen bu alan, ABD’de 26 milyar dolarlık bir ekonomi haline geldi. Gecelik ev kiralama servisi Airbnb, 10 milyondan fazla evi kiraladı ve toplamda 120 milyon dolar yatırım aldı. Kullanıcıların kendi projeleri için para topladıkları bir platform olan Kickstarter, toplam 676 milyon dolar hacim yaratırken, paylaşımlı otomobil servisi Zipcar, 500 milyon dolara Avis tarafından satın alındı. Türkiye’deki paylaşım ekonomisi ABD kadar olmasa da son dönemlerde yıldızı parlamaya başladı. Gecelik ev kiralama servisi sunan Hemen Kiralık’ta şu anda 19 bin civarında ev bulunuyor. Yaklaşık 60 bin kez ev kiralayan Hemen Kiralık, geçen hafta 2.5 milyon dolar yatırım aldı. Şirketin kurucu ortağı Okan Barlas, paylaşım ekonomisinin ‘kazan-kazan’ mantığında olduğunu söylüyor. Barlas, “Birçok yazlık sahibi evini yılın sadece 1.5 ayı kullanabiliyor. Paylaşım ekonomisiyle bu evler kullanıma kazandırılabilir” diyor.  Paylaşımlı otomobil kullanımı sağlayana Drive Yoyo ise, kullanıcıların belirli konumlardan saatlik veya günlük araba kiralanmasını sağlıyor. Geçen hafta yatırım alarak 22 milyon dolar değere ulaşan Drive Yoyo, 70’ten fazla otomobil ile 4 bin üyeye hizmet sunuyor. Akıllı bisiklet projesiyle saatlik veya günlük bisiklet kullanımı sağlanyan İSPARK da, Kadıköy-Kartal arasında 10 farklı istasyonda bulunan bisikletlerle kredi kartıyla kiralama yapıyor.

BİLGİSAYAR ÇÖPLÜĞÜ

ESKİ ürünlere karşı hassasiyetle yaklaşan Türk insanı, evinde bulunan, ancak hiç kullanmadığı yaklaşık 50 milyon adet bilgisayarından bir türlü vazgeçemiyor. Her evde ortalama 2 adet bilgisayarın bulunduğu Türkiye’de, bazı illerde evlerdeki bilgisayar sayısı hane halkı sayısını ikiye katlamış durumda. Türkiye’de yılda 3.5 milyon adet bilgisayar satışının yapıldığını söyleyen Fujitsu Türkiye ve Balkanlar Genel Müdürü Halit Zaim, “Türkiye öyle bir noktaya geldi ki; evimizde bozuk veya oldukça eski olduğu halde atmaya kıyamadığımız PC, Laptop, Desktop gibi yaklaşık 50 milyon bilgisayar mevcut. Türkiye adeta bilgisayar cenneti. Satın alınan bilgisayarların kullanım süresinin 3 yıldan 1 yıla düştü” dedi.

Whatsapp 250 milyonu yakaladı

Mobil internet üzerinden ücretsiz mesajlaşma uygulaması WhatsApp, aktif 250 milyon kullanıcıya ulaştığını açıkladı. Konu hakkında açıklama yapan WhatsApp CEO’su Jan Koum, uygulama üzerinden günde 18 milyar civarında mesaj gönderildiğini söyledi. Paylaşılan bilgilere göre WhatsApp, 200 milyon civarında aktif kullanıcısı bulunan Twitter’ı solladı.

Facebook kişisel bilgileri çaldırdı

1 milyardan fazla kullanıcısı bulunan Facebook, kullanıcıların kişisel bilgilerini çaldırdığını açıkladı. Facebook’tan yapılan açıklamaya göre e-posta ve telefon başta olmak üzere 6 milyon kullanıcının kişisel bilgileri çalındı. Hesaplarına erişilen kişilere e-posta ile özür dileyen Facebook kullanıcılarının şifre değiştirmesi öneriliyor.

Yeni iPhone çift flaşla gelecek

Yeni iPhone’a sayılı günler kala, akıllı telefon hakkındaki söylentiler artmaya başladı. MacRomurs’un paylaştığı fotoğraflara göre iPhone 5S olması muhtemel olan yeni iPhone modeli çift flaşlı kamerayla gelecek. Haber yer alan bilgilere göre iPhone 5S’in şarj ömrü ise bir önceki modele oranla
daha uzun kullanılabilecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle