GeriEkonomi Patronlara, ‘Halka açılın, şirketlerin ömrü uzasın’ çağrısı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Patronlara, ‘Halka açılın, şirketlerin ömrü uzasın’ çağrısı

Patronlara, ‘Halka açılın, şirketlerin ömrü uzasın’ çağrısı
refid:13560903 ilişkili resim dosyası

Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD) “Aile Şirketleri Yönetim Rehberi” tanıtımında konuşan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı Hüseyin Erkan, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ekonomik faaliyetlerin büyük kısmının aile şirketlerince gerçekleştirildiğini belirtti.

Erkan, “ABD’de kayıtlı şirketlerin yüzde 90’ı, İspanya’da yüzde 80’i, İtalya’da yüzde 95’i, İsviçre’de yüzde 85’i aile şirketi. Bu oran Türkiye’de yüzde 95” dedi.
Üçüncü kuşağa          ulaşan şirket az
Yapılan araştırmalara göre, aile şirketlerinin çoğunluğunun birinci kuşakta yok olduğunu, üçüncü kuşakta yaşayan aile şirketlerinin sayısının ise oldukça düşük kaldığını ifade eden Erkan, şöyle konuştu: “ABD’de yapılan araştırmada, birinci kuşakta son bulan aile şirketi oranı yüzde 80, ikinci kuşağa ulaşanların oranı yüzde 16, üçüncü kuşağa ulaşanların oranı ise yüzde 4. Büyük emellerle kurup belli aşamaya getirdiğiniz şirketinizin ömrünü ‘sürdürülebilir’ kılmak ve şirketi büyütmek için ‘halka açılmayı’ ciddi olarak düşünün.”
İMKB-30’da 15 aile şirketi var
Erkan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Aile şirketlerinin bir çoğu ‘patron şirketi’. Bunlardan halka açılarak İMKB’de işlem gören hisse senetleri, kurumsal yönetim ilkelerinin gereklerini daha hızlı ve kolay yerine getirebiliyor. İMKB’de işlem gören piyasa değeri büyük şirketlerin içinde yer aldığı İMKB-30’daki şirketlerin 15’i aile şirketi. Bu dikkate alındığında, aile şirketi olunması, İMKB’de işlem görmeye engel değil. Aksine birçok aile şirketi bunu tercih ediyor.”
Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Bayazıt ise günümüzde her alanda bir ‘güven bunalımı’ yaşandığının gözlemlendiğini belirterek, toplumun kurumlara
olan güveninin tazelenmesi için herkesin ‘yönetim kalitesine’
yatırım yapmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Hakkari’deki şirket de borsaya açılabilir

İSTANBUL Menkul Kıymetler Borsası’nın uzakta bir borsa olmadığını söyleyen Hüseyin Erkan, “İMKB, Türkiye’nin borsası. Gaziantep’teki, Hakkari’deki, Artvin’deki bir şirket çok rahatlıkla İMKB’ye ulaşıyor” dedi. İMKB’de Türkiye’nin her tarafından temsil olduğunu kaydeden Erkan, “Dolayısıyla büyük şirketlerin borsası değil. Küçük ve orta ölçekli şirketlerin yer aldığı borsa... Bugün en büyük 1000 şirketimizin yaklaşık 120’si borsamızda kote. Halbuki Borsa’da 315 şirket var” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle