GeriEkonomi Patronlara göre Ecevit sempatik
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Patronlara göre Ecevit sempatik

TÜSİAD'ın 29'uncu Genel Kurulu'na katılan işadamları 3 ay görev yapacak ve ülkeyi seçime götürecek Ecevit Başbakanlığı'ndaki 56'ıncı hükümetin kurulmasından dolayı mutlu olduklarını ve hükümeti desteklediklerini vurguladılar.

YİK Başkan Yardımcısı Güler Sabancı da 56'ıncı hükümetin bir seçim hükümeti olduğunu belirterek, ‘‘IMF ile ilgili konuda Türkiye'nin önünü açacak bir tavır içine girmelerini liderlerden beklemek bizim hakkımızdır’’ dedi.

TÜSİAD'ın yeni Başkanı Erkut Yücaoğlu da Bülent Ecevit'in Türk ekonomisine bakışının değiştiğini vurgulayarak, örnek olacak tavırlarıyla kendilerinde ve toplumda bir sempati yarattığını savundu.

ENKAZ TARTIŞMASI

TÜSİAD 29. Genel Kurulu'nda Divan Başkanlığı görevini Ömer Dinçkök üstlendi. Açılışta, geçen yıl yaşamını yiteren TÜSİAD üyelerinden Ahmet Uzel ve TÜSİAD kurucu üyesi Ahmet Sapmaz anıldı.

Geçtiğimiz yıl TÜSİAD'a katılan 54 yeni üyenin isimleri okundu. TÜSİAD'da toplam üye sayısı 453'e yükseldi. Koç ve Sabancı Grubu'nun geçtiğimiz yıl TÜSİAD'a bir hayli fazla üye kazandırdığı görüldü.

Yeni üyeler arasında, Ertuğrul Özkök, Ali Koç, Mücahit Ören, Jan Nahum, Ersin Özince, Giuseppe Moggi, Atıl Saryal, Mehmet Ali Berkman gibi iş dünyasının önde gelen isimleri yer alıyor.

TÜSİAD'ın 1998 bütçesi 152 milyar liralık açık verdi. Muharrem Kayhan, bu açık için, ‘‘Halis Komili'den enkaz devraldım, şimdi yeni yönetime bu enkazı ciro ediyorum’’ diye konuştu. Halis Komili de kendini, ‘‘Ben de benden öncekilerden enkaz devralmıştım’’ diye savundu.

Bu arada, TÜSİAD'ın 1999 yılı bütçesi, 2 trilyon 85 milyar olarak açıklandı (4 milyon 740 bin dolar). Denk bütçeyi hedefleyen programda, gider kalemleri içinde en büyük payı 770 milyar lira ile tanıtım ve araştırma, 510 milyar lira ile de personel harcamaları oluşturuyor.

TÜSİAD, 1999 yılı enflasyon oranı tahminini ortalama yüzde 72.3, büyüme hızı tahminini yüzde 3.4, nominal dolar kuru tahminini de 442 bin lira olarak açıkladı.

Görevi devreden Muharrem Kayhan, TÜSİAD'da nöbeti devralan her başkanın arkasında muazzam bir kurumsal destek bulunduğunu belirtti. TÜSİAD Başkanı Kayhan konuşmasının son bölümünü, ayrılıkçılık ve laikliğe yönelen tehditler konusuna ayırdı. Kayhan konuşmasının sonunda, Ahmet Hamdi Tanpınar'ın 16 Nisan 1943 tarihinde Ülkü gazetesindeki yazısından alıntılara yer verdi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle