GeriEkonomi Patronlar işsizlik sigortası istemiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Patronlar işsizlik sigortası istemiyor

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işsizlik sigortasının, mevcut işsizler için bir çare olmadığını, üstelik işsizlerin iş bulma şansını da asgari indireceği görüşünü savunarak, bu sigorta dalının, sadece çalışanlar arasında esasen ayrıcalıklı olan dar bir kesime yönelik olduğunu ileri sürdü.

TİSK'ten yapılan açıklamada, işsizlik sigortası konusunda Konfederasyon'un bugüne kadar savunduğu temel görüşlere tamamen zıt anlamlara yol açan ve hatalı değerlendirmeden kaynaklanan haberler üzerine, TİSK'in işsizlik sigortasına ilişkin görüşlerini içeren bir açıklama yapılmasında sorunluluk görüldüğü ifade edildi. Açıklamada, işsizlik sigortasının mevcut işsizler için bir çare olmadığı, üstelik işsizlerin iş bulma şansını da asgariye indireceği görüşüne yer verildi. Bu sigorta dalının, sadece çalışanlar arasında esasen ayrıcalıklı olan dar bir kesime yönelik olduğu savunulan açıklamada, işsizliğin ilacının, yeni yatırımların desteklenmesi ve istihdamı daraltıcı etkisi olan uygulamalara son verilmesi olduğu kaydedildi.

Açıklamada, işsizlik sigortasının getireceği ek maliyetin kayıtdışı ekonomiyi hızlandıracağı da ileri sürülerek, bu nedenle, kayıtdışılığa yol açan hususlar ve nedenler tespit edilerek, işletmelere ilave yük getirebilecek prim artışı, fon oluşumu gibi yeni müesseselerden özenle kaçınılması istendi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle