Patlak lastikle bile 500 kilometre yolculuk

Hürriyet Haber
20.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

GOODYEAR, 102'inci yaşını kutlarken, ‘‘Eagle NCT5’’ adlı bir lastik geliştirdi. Bu lastik, sürücüye patlasa da 500 kilometre daha yol yapabilme olanağı sağlıyor. Goodyear, bu lastiği, ‘‘stepneler çöpe’’ sloganıyla sunuyor.

GOODYEAR, 102'inci yaşını, çevre dostu yeni yüksek performans lastiği ‘Eagle NCT5’ modeliyle ile kutluyor. Yeni modelle, lastik patlasa bile sürücü, yaklaşık 500 kilometre daha yola güvenle devam edebiliyor. Tanıtım ve test sürüşleri, Fransa'nın Akdeniz kıyısındaki Mireval Test Pisti'nde gerçekleştirilen Eagle NCT5, daha az yakıt tüketimi, daha az yol gürültüsü ve daha kısa fren mesafesi avantajları sağlıyor. Test sürüşleri sonucunda, Eagle NCT5'in araç sahibine yılda ortalama 127.5 litre daha az yakıt tüketeceği hesaplandı. Bir başka çarpıcı sonuç da bir yıl içinde egzoztan atılan karbondioksit gazının 300 kilogram kadar azaldığı yönünde oldu.

ÖNCE TÜRKİYE

Goodyear, ilk olarak Türkiye'de piyasaya sürüp ardından tüm Avrupa'da kullanıma sunulan Eagle NCT5 ile ‘yüksek performanslı lastik’ dünyasında da öncü olmayı hedefliyor. Daha temiz bir çevre anlayışına uygun olarak gerçekleştirilen Eagle NCT5, 20'den fazla ebat ile değişik otomobillerde kullanılabilme özelliği taşıyor. Kuru ve ıslak zemindeki performansı ile de dikkat çeken Eagle NCT5'in omuz bloklarındaki geliştirilmiş çapraz kanalcıklar, hem ıslak yolda çekişi artırıyor, hem de lastiğin muntazam aşınmasına neden oluyor.

STEPNELER ÇÖPE

Eagle NCT5 modellerinde kullanılan EMT (Extended Mobility Tecnology) özelliği, patlasa bile hiç lastik değiştirmeden ve durmasına gerek kalmadan aracın yoluna devam etmesini sağlıyor. Böylece patlayan lastikle, hiç durmadan, araçtan inmeden saatte 80 kilometre hızla, yaklaşık 500 kilometre yola devam edilebiliyor. ‘Stepnesiz otomobil’ anlayışını destekleyen EMT, ayrıca patlak lastiğin janttan fırlamasını da engelliyor. Halen makam otomobilleri ile zırhlı araçlarda kullanılan bu özel lastiklerin, yakın gelecekte yaygınlaşması bekleniyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı