GeriEkonomi Patagonya’da bahçe aldı dünya kiraz kralı oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Patagonya’da bahçe aldı dünya kiraz kralı oldu

Türk işadamı Kerim Taner, hem Türkiye'de hem de Arjantin'de kurduğu çiftliklerde yetiştirdiği kirazları Avrupa'ya satarak iki ülkenin de kiraz kralı oldu.

Alara Tarım, Türkiye’de incir ve kiraz tarımında devrim yaptı. Avrupa, ABD, Kanada, Hong Kong ve G. Afrika‘ya kiraz satan şirket 37 milyon dolarlık ihracatı yakaladı. Arjantin’de (Patagonya) de kiraz üreten Alara, elindeki fidanlıklarla ‘kiraz kralı’ haline geldi.

TÜRKİYE genelinde kiraz üretimi için çiftçileri örgütleyen Bursalı Alara Tarım Ürünleri A.Ş., geçen yıl yüzde 95’i Avrupa Birliği (AB) ülkelerine olmak üzere 37 milyon dolarlık kiraz ve incir ihracatı yaptı. Türkiye’de sezon bittiğinde İngiltere’nin kiraz talebini karşılamak için Güney Yarım Küre’deki Arjantin’de de kiraz yetiştirmeye başlayan firma, bu ülkenin Patagonya ve Mendoza bölgesindeki çiftçilerle de sözleşmeli tarım yapıyor. Geçen yıl Arjantin’den en çok kiraz ihraç eden firma olmayı da başaran Alara Tarım bu ülkede kendisine ait 400 dönüm arazide ve 100 Arjantinli çiftçiyle sözleşmeli kiraz üretiyor.

4 BİN 200 DÖNÜM BAHÇE:

Ernst&Young Türkiye ile Milliyet Business’in birlikte düzenlediği Yılın Girişimcisi Yarışması’nda birinci seçilen Alara Tarım ortağı ve Genel Müdürü Kerim Taner, ‘Kendimize ait 4 bin 200 dönüm bahçemiz var. Fidanlık alanımız ise 1050 dönüm ve yılda 1.5 milyon fidan üretiyoruz. Şu anda biz dünyanın en büyük kriz fidanlığına sahibiz’ dedi.

HEDEF 100 MİLYON DOLAR:

Fidanlıklarda kiraz, elma, kayısı, nektarin, erik, Trabzon hurması ve incir fidanları ürettiklerini belirten Taner şöyle devam etti: ‘Geçen yıl 42 milyon dolar ciro yaptık. 10 binin üzerinde üreticimiz mevcut, bunların 1850 adedine bu yıl Eurepgap Sertifikası alıyoruz. Bu sertifika Avrupa’ya ihracat için şart. Hedefimiz 2010’da ihracatımızı 100 milyon dolara çıkarmak. Bunun içinde birçok üründe AB standartında üretim için çalışıyoruz. Şu anda 37 milyon dolarlık ihracatımız var. Bizde daimi 120 personel çalışıyor ancak 2 bin 500 kişilik de sezonluk istihdamımız var. Bunun dışında her yıl 2 bine yakın yeni yatırımcı (üretici) bizden fidan alıyor. Bursa, Çanakkale, Adana Mersin, Afyon, Eskişehir, Manisa’da. İhracatımızın yüzde 95’ini Avrupa ülkelerine yapıyoruz kalanı da ABD, Kanada, Singapur, Hong Kong ve Güney Afrika’ya satıyoruz.’

İNCİRLE BAŞLADIK:

İstanbullu olduklarını ancak sonradan tarım için Bursa’ya odaklandıklarını söyleyen Kerim Taner, ilk başta incir ihracatıyla başladıklarını anlattı. Taner, ‘İncir ihracatımız çok başarılı oldu ve Alara olarak markalaştık. Bize en üst kalitede ürün talebi gelmeye başladı. Bizim markamızla; kalite standartlarımızla İngiliz market zincirlerinden kiraz talebi patlayınca kirazda da büyük yatırım yaptık’ dedi. Başlangıçta iki haftalık sezonla kiraz üretimi yaptıklarını anlatan Kerim Taner sonradan ülke geneline üretimi yayarak bu sezonu 3 aya kadar çıkardıklarını belirtti.

ARJANTİN’DE ŞAMPİYON:

Taner, Arjantin’de üretimin öyküsünü de şöyle anlattı: ‘İngiltere pazarına kış aylarında da mal verebilmek için son olarak Arjantin’de Mendoza ve Patagonya’nın muhtelif şehirlerinde kiraz üretmeye başladık. 400 dönüm kendi bahçemiz var. İlk ürünü bu sene verdi ve 400 ton kirazı Arjantin’den İngiltere’ye ihraç ettik. Arjantinli 100 civarında üreticiyle de sözleşme yaptık. Geçen yıl Arjantin’den yaptığımız 2.5 milyon dolarlık ihracatla bu ülkenin en çok kiraz ihraç eden firması olduk.’

1986’da kuruldu, ürünleri dev zincirlere yayıldı

1986
’da Yavuz Taner tarafından Bursa’da kurulan Alara Tarım’ın fidanlık, meyve bahçeleri ve dış ticaret ayakları olan bir tarımsal işletme modeli olduğunu söyleyen Kerim Taner, ürünlerinin Marks & Spencer, Tesco, Carrefour, Spar, Migros gibi zincir marketlerde satıldığını belirtti.

En çok inciri o satıyor Çin’de de kiraz üretecek

ALARA
Tarım, kirazda Avrupa’nın, incirde ise dünyanın en büyük ihracatçısı konumunda bulunuyor. İngiltere’de İngiliz kirazlarını işlemek için bir şirket de kuran Alara, Arjantin’deki uygulamayı 5 yıl içinde Çin’de de devreye sokacak. Alara’nın Arjantin’deki şirketi Rioalara firmasına İngiliz ve Arjantinliler de ortak oldu.

Alara Tarım, Monte Carlo’daki dünya finalinde yarışacak

ERNST&Young
Türkiye ve Milliyet Business’ın birlikte düzenlediği ‘Dünya Yılın Girişimcisi’
yarışmasının Türkiye birincisi, Alara Tarım Ürünleri A.Ş’nin ortağı ve Genel Müdürü Kerim Taner, Mayıs ayında Monte Carlo’da dünya finalinde yarışacak.

Ernst&Young’un 18 yıldır 40’a yakın ülkede gerçekleştirdiği yarışmanın Türkiye birinci Taner, 5 finalist arasında birinci oldu. Taner, ödülünü Devlet Bakanı Ali Babacan’ın elinden aldı. Yarışmanın Türkiye finalistleri Doğtaş Mobilya, Kılıç Deniz Ürünleri, Nurus Mobilya ve Intercity-Rent A Car şirketlerinin ortaklarına da törende birer teşekkür plaketi verildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle