GeriEkonomi Paskalya İstanbul’u doldurdu turisti Keşan’a da gönderdik
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Paskalya İstanbul’u doldurdu turisti Keşan’a da gönderdik

Avrupa’da devam eden Paskalya tatili, Yunanistan’ın milli bayramı ile birleşince geçtiğimiz hafta sonu İstanbul’da turist izdihamı yaşandı. Kendi araçlarıyla rezervasyonsuz olarak İstanbul’a gelen ve yatacak yer bulamayan turistler Keşan ve Bursa’ya gönderildi.

BATI Avrupa ülkelerinin Paskalya tatili ile Yunanistan’ın milli bayramı bir araya gelince, geçtiğimiz haftasonunda İstanbul otelleri çoğunluğu Yunanistan’dan gelen yabancı turistler tarafından dolduruldu. İstanbul otellerinde tek yataklık yer kalmayınca acentalar turistleri; Tekirdağ, Keşan, Pendik Polonezköy ve Bursa’ya gönderdi.

Turist akını nedeniyle; Kapalıçarşı, Sultanahmet, Beyoğlu gibi turistik semtlerde bulunan esnaf satışlarını arttırdı. Turizm sektörünün önde gelen sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri İstanbul’a gösterilen yoğun ilgiden dolayı memnun olduklarını, hedefin İstanbul’a yılda 10 milyon turist çekmek olduğunu söylediler.

TURİSTİ KEŞAN’A YOLLADIK:

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı (TÜRSAB) Başaran Ulusoy, Paskalya tatilinde İstanbul’un çok yoğun ilgi gördüğünü belirterek, ‘Bu yıl Paskalya tatilinde İstanbul’daki 80 bin yatak doldu, Keşan’a kadar turist gönderdik’ dedi. Paskalya Bayramı nedeniyle İstanbul’da yaşanan turist patlamasında tanıtımın rolü olduğunu vurgulayan Ulusoy, özellikle Ürdün, Suriye, Yunanistan, gibi komşu ülkelerde yapılan tanıtımlara devam edeceklerini duyurdu.

YUNAN TURİST FARKI:

İstanbul’da geçtiğimiz hafta yaşanan turist patlamasında, Yunanistan’dan Milli Bayram tatili nedeniyle İstanbul’a akın eden turistlerin etkisi oldu. Turistik Oteller İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, ‘Yunanlılar’ın Milli Bayramı nedeniyle hafta sonu tatili uzadı, İstanbul Yunanlı turist akınına uğradı’ dedi.

Kapalıçarşı esnafı fazla mesai yaptı

PASKALYA
tatili nedeniyle İstanbul’a gelen; Yunan, İspanyol ve İtalyan turistler Kapalıçarşı’yı doldurdu. Kapalıçarşı Esnaflar Derneği Başkanı Dr.Hasan Fırat, Kapalıçarşı’nın son yıllardaki en iyi günlerini yaşadığını ve Kapalıçarşı’da geçtiğimiz Cumartesi günü saat 21.00’e kadar fazla mesai yapıldığını söyledi.

Fırat, Paskalya tatili nedeniyle İstanbul’a gelen Yunan turistlerin öncelikle Fener semtinde bulunan Ortodoks Patrikhanesi’ne uğradığını daha sonra da turistin Kapalıçarşı’ya geçtiğini bildirdi. Paskalya’yı Ortodokslar ve Katoliklerin ayrı tarihlerde kutladıklarını belirten Fırat, ‘Mayıs ayın da da Ortodoksları İstanbul’a bekliyoruz. Ortodoks olan Yunanistan’dan o zaman daha çok turist gelecek. Kapalıçarşı esnafı olarak turisti en iyi şekilde ağırlayacağız’ dedi.

Paskalya nedir

PASKALYA
Bayramın’da Hristiyanlar, İsa’nın çarmıha gerilmesinin ardından yeniden doğuşu ve göğe yükselişini kutluyor. Paskalya kutlamaları her yıl farklı tarihlerde yapılıyor. Katolikler Paskalya’yı Mart ve Nisan aylarında kutlarken, Ortodokslar Mayıs ayında kutluyor. Türkiye’de Katolik Ermeni Cemaati Paskalya’yı önceki gün kutlamaya başlarken, Ortodoks Rum Cemaati kutlama için 1 Mayıs tarihini bekliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle