GeriEkonomi Pasaport harcında büyük indirim
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  86
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pasaport harcında büyük indirim

Pasaport harcında büyük indirim

Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, 2 yıllık pasaport harcı 304 liradan 155 liraya, 3 yıllık pasaport harcı 424 liradan 220 liraya, 3 yıldan fazla süreli olan pasaport harcı da 616 liradan 310 liraya indirildi.

Cüzdan 50 lira

Maliye Bakanlığının, ‘Değerli Kağıtlar Kanunu Genel Tebliği’ ile ‘Harçlar Kanunu Genel Tebliği’ de Resmi Gazete de yayımlandı. Buna göre, 210 sayılı Kanuna ekli ve 5281 sayılı Kanunla değişik Değerli Kağıtlar Tablosunda yer alan pasaportların bedelleri, dünden itibaren geçerli olmak üzere 138 lira yerine 50 lira olarak belirlendi.

Hesap da değişti

Pasaport Harçlarının hesaplanmasında da değişikliğe gidildi. Yeni düzenlemeye göre Konsolosluklarca döviz cinsinden alınmakta olan pasaport harç tutarlarının hesaplanmasına esas olacak emsal sayının yeniden tespit edildi. Konsolosluklarca döviz cinsinden alınmakta olan harç miktarlarının hesaplanmasında esas teşkil edecek emsal sayılarda pasaport, vize, ikamet tezkeresi ve yabancılara çalışma izin belgesi harçlarını düzenleyen 6 sayılı liste için 0.40 olarak uygulanan emsal sayı, dünden itibaren 0.75 olarak belirlendi.

Şimşek: İndirim çok ciddi boyutta

MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek, gazetecilerin pasaport harcı indirimiyle ilgili sorusu üzerine şöyle konuştu: “Pasaport fiyatlarını yüzde 50 düşürdük. İnşallah bu durum hem içerde hem de dışarda vatandaşlarımıza olumlu yansır. Türkiye’de her zaman harçlar ve vergiler artırılmıyor. Pasaporttaki kıymetli evrak, yani defter bedelini de çok ciddi fiyata indirdik, neredeyse üçte bir oranında düşürdük. Vatandaşlarımız daha düşük ücret ödeyerek pasaportlarına kavuşacak.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle