GeriEkonomi Partilerin ekonomik programları hep aynı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Partilerin ekonomik programları hep aynı

18 Nisan seçimlerinde yarışacak 21 parti arasında, özellikle DSP, ANAP, DYP, FP ve CHP'nin ekonomik programlarındaki söylemler birbirine çok yakın görünüyor. Partilerin hemen hepsi 2000'li yıllar için ‘‘mega projeler’’i öne çıkarıyor.

18 Nisan'da yapılacak genel ve yerel seçimlere toplam 21 parti katılıyor. Seçime katılacak siyasi partilerin ekonomik programlarına bakıldığında, ANAP, DSP, DYP, CHP ve FP'nin büyük bir farklılık gözükmüyor. Partilerin oy oranları azaldıkça, radikal söylemlerinin arttığı dikkati çekiyor.

Bu seçimlerde partilerin hazırladıkları ekonomik programlarında dikkati çeken ilk özellik ise, petrol boru hatları, bilgi teknolojisi, Orta Asya Cumhuriyetleri ile serbest ticaretin geliştirilmesi gibi kavramların ilk kez yer alması. Bir zamanlar Adalet Partisi'nin attığı ‘‘Büyük Türkiye’’ sloganı, hem merkez sol, hem merkez sağ partilerin tamamı tarafından sahiplenmiş. ANAP ve CHP otoyol projelerine, enerji, Boğaz'da tüplü geçişe sahip çıkıyor.

ANAP ve CHP arasındaki diğer ortak bir hedef ise iki yılda enflasyonu yüzde 5'e düşüreceklerini vaat etmeleri. Hatta CHP, beş yıl sonunda enflasyon oranını Avrupa Birliği (AB) ortalamasına düşürmeyi vaadediyor.

Avrupa Birliği'ne tam üyeliği seçim bildirgesine alan DYP, islami seçmene de göz kırpmak için ekonomik modelini Hak'ka dayandırıyor. DYP, hem ‘‘Hak'ça düzen’’i vaat ediyor, hem de Avrupa Birliği'ne tam üyeliği öngörüyor.

Fazilet Partisi de (FP) Türkiye'nin menfaatleri açısından Avrupa Birliği'ne üye olması gerektiğini düşünüyor. Hatta, FP Gümrük Birliği'nin de karşılıklı çıkarlar doğrultusunda daha faydalı hale getirilmesini savunuyor. DSP ise AB'ne tam üyeliği savunurken, bu kuruluşun Türkiye'nin iç işlerine ve dış politikasına karışmasının önleneceğini belirtiyor. Meclis'te sosyal güvenlik reformu, özelleştirme kanunlarını çıkarmak için bir türlü biraraya gelemeyen partilerin bazı farklılıklar olsa da hem sosyal güvenlik reformunu hem de özelleştirmeyi programına almaları dikkati çekiyor.

PARTİLERİN ORTAK VAATLERİ

Enflasyon iki yılda tek haneli rakama inecek.

Sosyal güvenlik reformu mutlaka çıkacak.

Avrupa Birliği’ne tam üyelik için çalışılacak.

2000’e dönük mega projeler hayata geçirilecek.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle