GeriEkonomi Parris: ABD'li turist Antalya'ya direkt uçacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Parris: ABD'li turist Antalya'ya direkt uçacak

ABD Ankara Büyükelçisi Mark Parris, Antalya'nın bir ABD kenti ile kardeş şehir ilan edileceğini ve yolcu uçaklarının Antalya-ABD arasında direk uçabilmesi için gerekli anlaşmaların yapılacağını açıkladı.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Mark Parris, ‘‘Türk turizminin bu yıl iyi geçeceğini, ancak bundan sonraki yıllarda çok daha iyi olacağını tahmin ettiklerini’’ bildirdi. Parris, Antalya'nın bir ABD kenti ile kardeş şehir ilan edileceğini ve yolcu uçaklarının ABD'den direk Antalya'ya uçabilmesi için gerekli anlaşmaların yapılacağını açıkladı.

Bazı incelemeler ve görüşmelerde bulunmak üzere Antalya'ya gelen Parris, Vali Ertuğrul Dokuzoğlu ile Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kumbul'u makamlarında ziyaret ederek, bir süre görüştü.

Antalya'nın yüzyıllara dayanan kültür ve güzellikleri bağrında barındıran bir kent olduğunu vurgulayan Parris, iki ülke arasındaki işbirliği alanlarının belirlenmesi amacıyla Antalya'yı ziyaret ettiğini söyledi.

Parris, şu noktaların altını çizdi:

Geçen yıl çeşitli nedenlerle Türkiye’ye gelen turist sayısında büyük düşüş oldu. 2000 yılı Türkiye turizmi açısından çok iyi bir yıl olacak.

Bunun için Türkiye'de müthiş bir potansiyel var. Hükümetin son dönemde yaptığı başarılı çalışmaları bütün dünya duydu. ABD Başkanı Bill Clinton'ın Efes'i, Hillary Clinton'ın da Aspendos'u ziyareti de Türk turizminin potansiyelini gösteriyor.

ABD de bu sürecin bir parçası olmak istiyor. Vali, Belediye Başkanı ve turizmcilerle bunun gerçekleştirilebilmesi için neler yapılabileceğini konuştuk.

ABD'nin dev turizm şirketlerinin yöneticilerinin de bulunduğu bir heyet ortaklık çalışması için Türkiye'ye gelecek. Heyet İstanbul ve Antalya'da incelemede bulunup turizmcilerle ortak yatırım anlaşmaları imzalayacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kumbul ile Antalya ile ABD'de uygun bir kentin kardeş şehir ilan edilmesi üzerinde görüşbirliğine varıldı.

TÜRSAB'la ABD ile Türkiye arasında ‘‘Açık Semalar Anlaşması’’nın imzalanması konusunu ele alacacağız. Bu anlaşma sayesinde Amerikan Havayolları uçakları ABD'den direkt olarak Antalya'ya uçabilecek. Böylece THY de doğrudan Antalya'dan ABD'ye uçabilecek. Bu da, çok daha fazla turistin ABD'den buraya gelmesi demektir.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle