GeriEkonomi Parasını ödedikleri evlerine kavuşmak için, yeni bir ev parası vermeleri isteniyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Parasını ödedikleri evlerine kavuşmak için, yeni bir ev parası vermeleri isteniyor

Sahipleri hakkında ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçlaması ile yüzlerce yıl hapis istemi ile dava açılan Bulut İnşaat mağdurları, ikinci kez mağdur edilmek istendiklerini belirtti. Yıllardır ödemesini yaptıkları evlerini alamadıklarını söyleyen yüzlerce kişi, seslerini duyurmak için Pazar günü Esenyurt Belediyesi önünde bir araya geldi.

Esenyurt Bölgesi’nde yarım kalan projelerin başında Bulut İnşaat’ın satışını yaptığı konutlar geldi. 3-4 yıl öncesine kadar teslim edilmesi gereken evler ile ilgili büyük bir belirsizlik yaşanıyor. Şirketin sahipleri hakkında, ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçlaması ile açılan dava devam ederken, hak sahipleri bu kez, toprak sahibi eli ile mağdur edilmek istendiklerini söyledi.

Pazar günkü eylemde yapılan açıklamada, toprak sahibinin yeni bir şirket ile anlaştığı belirtildi. Açıklamada “Daha önce parasını ödeyerek aldığımız evleri; yeni bir ev parası daha ödeyerek alabileceğimiz belirtiliyor” denildi.

4 YIL ÖNCE TESLİM EDİLECEKTİ
Açıklamanın devamında “Örneğin Uçar İnşaat’ın toprak sahibi olduğu, Bulut İnşaat’ın da alt yüklenici olduğu 2bin 600 konutluk 32 katlık Gümüş City projesinin satışı 2011 yılında başladı. Maketten yapılan satışlarda, teslimatın Eylül 2013’de yapılacağı belirtildi. 2013 Eylül ayında teslim edilmesi gereken proje tamamlanamamış ve sözleşmede taahhüt edilen kira yardımları da yapılmadı. Birçok insanın yuvası dağıldı. Nişanlananlar, ayrılanlar eşlerinden boşananlar, dairelerini beklerken ölüp gidenler oldu” denildi.

Parasını ödedikleri evlerine kavuşmak için, yeni bir ev parası vermeleri isteniyor

BİRÇOK DAVA AÇILDI
Devam eden süreçte teslim edilmeyen davalar ile ilgili bir dizi davanın açıldığı belirtilen açıklamada “Görülen birçok dava sonunda Bulut İnşaat’ın sahibi Temel Bulut hala elini kolunu sallayarak mağdurların ödediği paralarla hayatını sürdürmekte. Esenyurt’ta birçok proje bu durumdadır ve binlerce aile bu yapılamayan daireler konunda büyük sıkıntı yaşıyor” denildi.

YENİ BİR DAİRE PARASI DAHA…
2016 yılına gelindiğinde yeni bir sürecin yaşanmaya başladığı kaydedilen açıklamada “2016 yılına gelindiğinde toprak sahibi olan Uçar İnşaat alt yüklenicisi Bulut İnşaat ile olan sözleşmesini feshettiğini bizlere bildirdi. Uçar İnşaat yetkilileri, K. İnşaat adındaki bir firma ile yeni bir sözleşme yaptığını, bu doğrultuda bütün mağdurları tek tek çağırarak zaten ödemiş olduğumuz dairelerimizi, tekrar bir daire parası karşılığında sözleşmeler yaparak alabileceğimizi aksi takdirde hiçbir hak sahibi olamayacağımızı söylediler” denildi.

Açıklamanın devamında, tüm girişimlere rağmen Esenyurt Belediyesi yönetiminin de kendilerine destek olmadığı kaydedildi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle