GeriEkonomi Parası ‘Evrensel Fon’dan gidecek 2 bin 128 köy ‘cep’ten konuşacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Parası ‘Evrensel Fon’dan gidecek 2 bin 128 köy ‘cep’ten konuşacak

Parası ‘Evrensel Fon’dan gidecek 2 bin 128 köy ‘cep’ten konuşacak
refid:19652897 ilişkili resim dosyası

GSM sektörünün üç operatörü Turkcell, Vodafone Türkiye ve Avea, BTK’nın öncülüğünde nüfusu 500’ün altında olan 2 bin 128 köy ve mezrayı kapsama alanına almak üzere sözleşme imzaladı. Söz konusu köy ve mezralara baz istasyonu altyapısının maliyeti 200 milyon liralık “Evrensel Fon”dan karşılanacak.

 

TÜRKİYE’de GSM kapsaması ulaşmayan nüfusu 500’ün altındaki yerleşim yerleri 200 milyon TL’lik Evrensel Hizmet Fonu’yla kapsama altına alınıyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) öncülüğünde Vodafone, Turkcell ve Avea’nın işbirliğiyle 2 bin 128 belde cep telefonuyla konuşabilecek.

Külfeti de paylaşalım

GSM kapsama alanı bulunmayan 2 bin 128 yerleşim yerine GSM altyapısı kurulması ve işletilmesi imza töreninde konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, üç mobil operatörün GSM kapsama alanı bulunmayan 2 bin 128 yerleşim yerini paylaşarak altyapıyı kuracaklarını söyledi. Her bölgeye tek bir altyapı kurulacağını ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu: “Operatörler bölgeyle sınırlı olmak üzere birbirlerinin altyapısını kullanmak suretiyle hizmet verecekler. Türkiye’de nimetleri bölüşmede kimse kimseye sırayı kaptırmıyor ama külfetleri paylaşmada bir ilki burada gerçekleştiriyoruz.”

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, sayısal uçurumu ortadan kaldırmaya yönelik bu güçlü girişime ve sektörel işbirliğine büyük önem verdiklerini söyledi. Timuray, “Şehirlerde genişbantla erişim olanağı yüzde 47.5’e ulaşmışken, kırsal alanda yüzde 18.6’da kaldı. Bu tablo, mobil iletişimi kırsala götürmenin gerekliliğini vurguluyor” dedi.

Avea CEO’su Erkan Akdemir, tüm yerleşim yerlerinin eksiksiz kapsanması yanında abonelerin her yerde istedikleri hizmeti almasının sağlanması gerektiğini belirterek, gelinen noktada ülke kaynaklarının etkin şekilde kullanılması ilkesinin sağlandığını söyledi. Akdemir, bu projenin, kesintisiz iletişim yanında dolaylı birçok katma değer de getireceğini vurguladı.

Fırsat eşitliği sağlanıyor

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv de, bir bölgenin gelişmesi için o bölgenin ulaşılabilir, erişebilir olmasının önemine işaret ederek, “Dijital otoyollarla bilgiye ulaşılıyor, fırsat eşitliği yakalanıyor. Şimdi bu proje ile nüfusu 1 ile 500 arasındaki köy ve mezralara dijital otoyolla fırsat eşitliğini götürme fırsatımız var” dedi.

‘Elektromanyetik’ ölçümü yaptı, ‘cep’ düşük çıktı

BAZ istasyonlarının zararlı olduğuna ilişkin tartışmalara değinen Binali Yıldırım, baz istasyonları için Avrupa’da elektromanyetik dalgaların limit değerinde 40 volt metre sınırına karşılık, Türkiye’de 10 volt metrelik sınır getirildiğini anımsattı. Yıldırım, kendisine bir ölçüm cihazı hediye edildiğini belirterek, cihazla toplantı salonunda ölçüm yaptı. Ölçümde 0.053 volt metre sonucunu alan Yıldırım, “Herkes rahat olsun. Bankalarda yanlış var, bizde yok. Saç kurutma makinesi, traş makinesi gibi aletlerde bu oran daha fazladır. Onun için bu işi böyle abartmaya hacet yok” dedi.

2.5 yıldır çalışıyoruz

BTK Başkanı Tayfun Acarer, nüfusu 500’ün altında olan bölgelerin GSM kapsamasına alınması için 2.5 yıldır çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, daha önceki aşamada nüfusu 500 ile 1000 arasında olan yerleşim yerlerinin büyük oranda kapsandığını kaydetti. Acarer, otoyollar ve çevresinin kesintisiz kapsanmasını da bu yıl içinde sonuçlandırmayı planladıklarını bildirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle