GeriEkonomi Parasal genişlemeden çıkış zor olacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Parasal genişlemeden çıkış zor olacak

Parasal genişlemeden çıkış zor olacak
refid:23539588 ilişkili resim dosyası

Kriz kahini Nouriel Roubini ve Siyasal Bilimci Ian Bremmer FED'in bu aşırı büyük teşvik programından çıkışının oldukça zor ve tehlikeli bir süreç olacağını söyledi.

Piyasalarda bütün gözler bugün gerçekleşen FED toplantısına çevrildi. Kriz Kahini ekonomi Profesörü Nouriel Roubini  ve Siyasal Bilimci Ian Bremmer ABD'nin parasal teşviklerinin  ne zaman ne ne ölçüde keseceği konusuna ışık tutacak toplantı öncesi konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

/images/100/0x0/55eb3470f018fbb8f8b22909

Kahin Roubini ve Bremmer, FED'in bu büyük parasal genişleme programından çıkışının oldukça riskli olduğunu ve dikkatli hareket edilmesi gerektiğini ifade etti.

İkilinin Institutional Investor Dergisi'de yer alan makalesinde, " Bu senaryoyu biliyoruz. Zayıf reel ekonomi ve istihdam verileri ve de yüksek oranlı borç teşviklerinden çıkış yavaş bir süreç gerektiriyor" sözlerine yer verildi. Öte yandan yavaş çıkışın da varlık balonu yaratma riski taşıdığını ve sonrasında çöküşe sebep olabileceğini belirten Bremmer ve Roubini, teşvik programından çıkışın çok dikkatli hareket etmeyi gerektiren bir süreç olduğunun altını çizdi.

Kötümser tahminleriyle tanınan Roubini ve Eurasia Group'un Başkanı Ian Bremmer, piyasalardaki söz konusu dalgalanmaların ise parasal genişlemenin yavaşlatılmasıyla daha da büyük olacağını konusunda uyarıda bulundu.

Bugün gerçekleşecek olan FED toplantısından çıkacak karar uluslararası sermaye akımlarının da kaderini çizecek. FED'in tahvil alımlarını ne zaman ne derecede keseceği kararına göre gelişmekte olan ülkelere akacak sermaye de belirginleşecek.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle