Paralar yastık altından çıkıyor

Hüseyin Koyuncuoğlu / hurriyet.com.tr
11.12.2009 - 09:42 | Son Güncelleme:

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın ev sahipliği yaptığı "Ekonomiye Değer Katanlar 2009" ödül töreninde konuşan Rıfat Hisarcıklıoğlu, son dönemlerde yapılan yaşanan vergi teşviklerinin yastık altındaki birikimlerin ekonomiye dönüşünde çok önemli rol oynadığını söyledi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Çin örneğini verdiği konuşmasında Türkiye'de gerçekleştiren vergi indirimlerinin yastık altı birikimlerinin ekonomiye katılmasını sağladığını belirtti. Çin ekonomisinin, dünya ekonomisine açık ve tamamen ihracata dayalı bir ekonomiye sahip olduğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu, Çin hükümeti yaptığı vergi indirimleri ile tüketimi ve istihdamı artırdığını ifade etti. Böylece sanayicinin, devletin, tüketicinin kazandığı üretimin ve istihdamın artırıldığı bir kazan-kazan modelinin uygulandığını söyleyen Hisarcıklıoğlu, "Çin uyguladığı bu strateji ile dışa açık, neredeyse tamamen ihracata dayalı bir ekonomisi olmasına rağmen global krizden etkilenmeyerek yüzde 8 büyüme kaydedebiliyor” dedi.

Türkiye'deki vergi indirimlerinin sonuçlarından bahseden Hisarcıklıoğlu, "2009 yılında otomobil üretimi dünyada yüzde 23 azalırken ülkemizde bu azalış oranı ise yüzde 33 olarak gerçekleşti" dedi.

ÖTV indiriminden bir önceki ay olan Şubat ayında Türkiye'de otomobil satışı 13 bin iken ÖTV indirimlerinin geçerli olduğu Nisan ayında otomobil satışları ayında 36 bine çıkmıştı.

TOBB Genel Başkanı Hisarcıklıoğlu, yaşanan bu artışla ilgili farklı bir noktaya değinirken, Türkiye'de taşıt satış rakamları 13 binden 36 bine çıkarken bankalardaki ticari araç kredi stoğu 5,2 milyar TL'den 4,7 milyar TL'ye indiğini ifade etti. Bu aradaki farkın yastık altındaki birikimlerden kaynaklandığını savundu.

Hisarcıklıoğlu, küresel krizle beraber altın fiyatlarında yaşanan yükselişler neticesinde Türkiye'nin bu yılın 4. ayında altın ihracatçısı konumuna geldiğini söyledi. Türkiye'nin bu dönemde herhangi bir altın madeni bulmadığını, altın ihracat edebilecek kadar altının da yastık altından çıktığını ifade etti.

Hisarcıklıoğlu, tüm bu teşvikler ve verilerin Türkiye'nin doğru yolda olduğunu gösterdiğini belirtti.

BURSA'NIN KRİZDEN ETKİLENMEMESİ MÜMKÜN DEĞİL

TOBB Genel Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Bursa'nın Türkiye'nin markalaşabilmiş 12 şehrinden birisi olduğunu belirterek "Bursa'da yaşamak büyük bir şans. Burada tarih var, sanayi turizm ve tarım da var. Yani bir şehir için ne lazımsa hepsi Bursa'da mevcut. O yüzden Bursa'da yaşayan ve iş yapanların çok şikayetçi olmaması gerekiyor" dedi.

Hisarcıklıoğlu, Bursa ekonomisinin reel sektörün yaşamış olduğu küresel krizin etkisini en yoğun yaşayan şehirlerin başında geldiğini belirterek, dünya ile entegre olmasından ötürü konjektürel olarak şikayetler olabileceğini söyledi. Hisarcıklıoğlu,"Bursa Türkiye'nin 132 milyar dolarlık ihracatının yüzde 15'ini tek başına yapıyor. Bursa'nın dünya ekonomisine açık olduğunu gösteriyor. Böyle bir şehrin  global krizden etkilenmemesi mümkün değil" dedi.

Türkiye'nin 12 marka şehrinin ortak bir özelliği olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, "Bursa, Kayseri, Gaziantep, Eskişehir, Denizli gibi marka şehirlerin başarılarının ardında hep 'bir olmak, birlik olmak' var" dedi.

Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

"Ekonominin gidişatını belirleyen en önemli gösterge yeni işyeri açma kapanma sayısıdır. Bütün dünyada olduğu gibi ekonomik krizden ötürü için işyeri açma sayısında Türkiye'de 2009 yılının ilk 10 ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11lik bir azalma var. İşsizliğin tek çözümü bu göstergelerde ki iyileşmelerden geçiyor. Bursa'daki azalma oranı ise yüzde 14. Eğer Bursa hapşırırsa Türkiye nezle olur. Bursa ülke için çok önemli birkaç şehirden bir tanesi. İşsizlik oranına ilk 7 aylık verilerde ise geçen yıla göre Türkiye'de yüzde 1,5 luk azalma varken Bursa'da ise yüzde 10. Türkiye'nin 9 aylık ihracatında geçen yıla göre yüzde 31 azalma varken Bursa’da bu rakam yüzde 32."


 

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı