GeriEkonomi Para yine Hazine’ye aktı Türkiye borçlanma kralı oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Para yine Hazine’ye aktı Türkiye borçlanma kralı oldu

Para yine Hazine’ye aktı Türkiye borçlanma kralı oldu
refid:3801607 ilişkili resim dosyası

Türkiye’nin kamu borçlanma kağıtları hem dış hem de iç piyasalarda rağbet görüyor. Hazine, dışarıya yaptığı 30 yıl vadeli başarılı tahvil ihracından sonra, dün de iç piyasadan 7.1 milyar YTL’yi hiç zorlanmadan topladı. Uluslararası finans dünyasının önde gelen yayınlarından International Financing Review, Türkiye’yi ’2005 yılının en iyi borçlanan ülkesi’ ilan etti.

30 yıl vadeli tahvilleri uluslararası piyasalarda kapışılan Türkiye, iç borçlanmada da rahatladı. Hazine, bugünkü ocak ayının en yüklü iç borç ödemesi için dün düzenlediği iki ayrı tahvil ihalesinde yaklaşık 13 milyar YTL’lik taleple karşılaştı. Hazine, gerçekleştirdiği 20 ay ve 5 yıl vadeli iki ayrı tahvil ihalesinde gelen yaklaşık 13 milyar YTL’lik talebe karşın toplam 7 milyar 100 milyon YTL’lik borçlanmayla yetindi. Hazine bugün 8 milyar 661 milyon YTL’si piyasaya olmak üzere, toplam 9 milyar 30 milyon YTL ödeme gerçekleştirecek. Önceki günkü referans ihalesinde 1 milyar 855 milyon YTL borçlandığı hesaba katıldığında Hazine, iki günde borcunu karşılayacak miktara yakın, toplam 8 milyar 952 milyon YTL toplamayı başardı.

EN İYİ ÜLKE: Borçlanmadaki bu başarı, Türkiye’ye uluslararası piyasalarda yeni bir ünvan da kazandırdı. International Financing Review (IFR) Dergisi, Türkiye’yi "Uluslararası Sermaye Piyasalarında En İyi Borçlanma Stratejisi Uygulayan Ülke olarak seçti. 2005 yılı için aralarında hem gelişmiş, hem de yükselen piyasa ülkelerinin bulunduğu adaylar arasından yapılan seçimde kategorisinde birinci seçilen Türkiye’nin ödülü, önceki akşam akşam İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen ve finans sektöründen yaklaşık 1500 davetlinin katıldığı bir törenle verildi. Törende, Türkiye’yi Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı temsil etti ve ödülü aldı. IFR’dan yapılan konuyla ilgili açıklamada, 2005 yılında Türkiye’de ocak ayında yüksek tutarlı iki ihraçla başlayan borçlanma programının, senenin genelinde programın döviz ve vade ayaklarında çeşitliliğin sağlanarak başarıyla tamamlandığı vurgulandı.

STOPAJ ÖNEMSENMEDİ: Hazine’nin dünkü ihalelerinde de yüzde 15 oranındaki stopaj vergisinin etkisi olmadığı belirtiliyor. Beş yıl vadeli altı ayda bir değişken faiz ödemeli tahvil ihalesine toplam 8 milyar 210 milyon YTL’lik nominal bazda teklif geldi. Hazine ihalede teklifin 2 milyar 308 milyon YTL’lik kısmını karşıladı. Ortalama 105.026 YTL fiyatla satış yapılan ihalede net borçlanma 2 milyar 424 milyon YTL oldu. Hazine söz konusu tahviller için birinci altı aylık dönemde yüzde 7.38 oranında faiz ödeyecek. Söz konusu dönemsel faiz üzerinden yıllık bileşik faiz yüzde 15.3 olarak hesaplandı. Beş yıl vadeli tahvile, piyasa yapıcılarından ise toplam 13 milyar 876.9 milyon YTL ’lik rekor düzeyde rekabetçi olmayan teklif geldi. Hazine ihale öncesinde söz konusu teklifin 1 milyar 387.7 milyon YTL’lik kısmını ihalede oluşacak faiz üzerinden karşıladı. Kamu kurum ve kuruluşlarına ise 380 milyon YTL ’lik satış yapıldı. Böylece söz konusu tahville toplam 4 milyar 191.7 milyon YTL’lik net borçlanma gerçekleştirildi.

BİLEŞİK 14’ÜN ALTINDA: Hazine ’nin 20 ay vadeli tahvil ihalesine ise 4 milyar 715.9 milyon YTL nominal değerde teklif geldi. Teklifin 1 milyar 555.5 milyon YTL’lik kısmını ortalama 81.228 YTL’lik iskontolu fiyatla karşılayan Hazine, ihalede net 1 milyar 263.5 milyon YTL borçlandı. Tahvilin yıllık bileşik faizi yüzde 13.56 düzeyinde kaldı. Böylece Hazine yüzde 15’lik stopaja rağmen yüzde 14’ün altında yıllık bileşik faizle borçlanmayı başardı. 20 ay vadeli tahvil ihalesinden önce piyasa yapıcı bankalara net 1 milyar 262.3 milyon, kamu kurum ve kuruluşlarına ise 380 milyon YTL’lik satış gerçekleştiren Hazine’nin söz konusu tahville toplam borçlanması ise 2 milyar 905.8 milyon YTL oldu.

Hazine bugün 9  milyar YTL ödeyecek

HAZİNE’nin bugün, ocak ayının en büyük iç borç ödemesi olan 8 milyar 661 milyon YTL’si piyasaya ve tamamı YTL cinsinden olmak üzere, toplam 9 milyar 30 milyon YTL tutarında ödemesi bulunuyor. Bu borçlanma öncesinde pazartesi günü düzenlediği altı ay vadeli referans bono ihalesinde de net 1 milyar 855 milyon YTL’lik borçlanma gerçekleştiren Hazine, dünkü iki ihalede yaptığı net 7 milyar 79.5 milyon YTL’lik borçlanmayla birlikte bu hafta toplam 8 milyar 952.5 milyon YTL borçlanmış oldu. Böylece Hazine yüklü iç borç ödemesi öncesinde hiç zorlanmadan düşük faizle uzun vadede borçlanmasını gerçekleştirmiş oldu.

YTL bonolara Eurobond tarzı talep geldi

BİR bankanın hazine bölüm yetkilisi ROT satışlarda talebin rekor düzeye ulaştığını belirterek, şu yorumu yaptı: "Gelen talep çok yüksek oldu. Bu talep hem yurtdışı ve hem yurtiçi kaynaklıydı. Ama bu tarzı daha önce biz Eurobond ihalelerinde görüyorduk. Şimdi de YTL’li bonolarda bu talebi görüyoruz. Ancak buradaki talep gerçek değil. Çünkü Hazine tarafından talebin yüksek geleceği ve bunun belli bir yüzdesi karşılanacağı için, gerçek talebin üzerinde bir talep yaratarak alınacak miktar yükseltildi."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle