GeriEkonomi Para kaçıranları ‘Labrador’ avlıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Para kaçıranları ‘Labrador’ avlıyor

Para kaçıranları ‘Labrador’ avlıyor
refid:21222958 ilişkili resim dosyası

İtalya’nın uyguladığı mali önlemler para kaçakçılığını bir yılda yüzde 78 artırdı. İtalyan mali polisi ise bunun önüne geçmek için Labrador cinsi eğitimli köpekleri kullanmaya başladı.

EURO Bölgesi’ndeki borç krizi dalgasının etkilediği ülkelerin başında gelen İtalya, para kaçakçılığının önüne geçmek için eğitimli köpekler kullanmaya başladı. Kaçakçıların, yüklü miktardaki parayı yasadışı yollarla ülke dışına çıkarmasını engellemek için Labrador cins eğitimli köpekler kullanan İtalyan mali polisleri, 2012 yılının ilk 7 ayında 41 milyon Euro’nun yurtdışına kaçmasına engel oldu. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 78 arttığı tahmin edilen kaçakçılığın hızlanmasına neden olarak, ülkenin uygulamaya aldığı mali önlemlerin gelir vergisinde yarattığı artış gösterildi.

İlk adres İsviçre

Özel eğitimli polis köpekleri sayesinde yakalanan kaçakçıların çoğunluğu, daha önce hiç suça bulaşmamış kişilerden oluşuyor. Bu kişilerin yüksek gelir vergisi yükünden kurtulmak için birikimlerini, İsviçre gibi vergi cennetlerine kaçırdığı ifade ediliyor. Emekli bir İtalyanın, 242 bin Euro’luk birikimini otomobiliyle bir İsviçre bankasına götürmeye çalışması da buna en güzel örneklerden biri. Sırt çantasında 122 bin Euro ile Roma’dan, Etiyopya’ya uçmaya hazırlanan İtalyan işadamı da köpekler sayesinde yakalandı.

Eğitimli köpekler tarafından yakalanan Çinli bir iş kadınının da, iç çamaşırı ve ayakkabı topuklarına sakladığı toplamda 100 bin Euro’yu ülke dışına çıkarmaya çalıştığı ifade edildi. İtalya’ya iş kurmak için gelen başka bir Çinli girişimcinin de sigaraların içine gizlediği 500 Euro’luk banknotlar halinde toplamda 200 bin Euro’yu kaçırmaya çalıştığı belirlendi. Yakın zamanda yakalanan İtalyan restoran işletmecisinin, İsviçre’ye geçmek isterken aracının bagajına gizlediği 570 kilogram gümüş ve 88 kilogram altın külçesi ile polisler tarafından yakalandığı kaydedildi.

Parçalanmış Euro ile eğitiliyorlar

BUGÜNE kadar ağırlıklı olarak uyuşturucu kaçakçılarını yakalamak için kullanılan labrador cinsi polis köpekleri, İtalya Merkez Bankası tarafından bağışlanan parçalanmış Euro’lar ile antrenman yapıyor. Kaçakçıların, köpeklerin koku duyularını yanıltmak için, parayı gizledikleri yerlere kahve ya da baharat sürdüğü ancak, eğitimlerde bu noktaya da dikkat edildiği için köpeklerin etkilenmediği kaydedildi. Milyonlarca Euro’luk 40 ve üzeri banknot bulan köpeklere ödül olarak sadece oynamaları için lastik top veriliyor.

500’lük banknot tercih ediliyor

- Kaçakçıların çoğu İsviçre sınırında yakalanıyor
- Yüzde 34’ünün paralarını 500 Euro’luk banknotlar halinde gizliyor.
- İtalya polisi en fazla 10 bin Euro’ya kadar nakit taşınmasına izin veriyor.
- 10 bin Euro’dan fazla nakit taşınması için izin alınması gerekiyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle