GeriEkonomi Papadimos: "2012, 2011 gibi zor geçecek"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Papadimos: "2012, 2011 gibi zor geçecek"

Yunanistan Başbakanı Lukas Papadimos, 2012 yılının, 2011 gibi zor bir yıl olacağını söyledi.

AMNA Haber Ajansına göre dün akşam Yunan gazetecilerle yaptığı toplantıda 2012 yılının 2011 gibi zor bir yıl olacağını vurgulayan Papadimos, yine de iyimser olduğunu, sistemli ve kararlı çalışılırsa krizden çıkmak için gerekli koşulların sağlanabileceğini kaydetti.

Kaynaklara göre, gerekli ön şartlar yerine getirildiğinde ülkede yıl sonunda istihdam artışı ve büyüme beklenebilecek. Ancak gelecek haftalar içinde Yunanistan'da üç önemli hedefin tutturulması gerekiyor.

İlk olarak ülkenin, uygulanan mevcut programın esasları çerçevesinde taahhütlerini yerine getirmesi önemli. Mali yeniden yapılanma ve ekonomik toparlanma için yeni programın da güvenilir bir şekilde şekillenmesi gerekiyor.

Borçların yüzde 50 azaltılmasını öngören borç takası planının (PSI) 26 Ekim kararları çerçevesindeki ana niteliklere uygun olarak tamamlanması gerekiyor.
Bu hedeflere ulaşıldığı takdirde Avrupalı ortakları ile IMF, ülkeyi üç yıl süreyle finanse etmeye devam edecek.

“Seçimler sonra yapılmalı

Hükümet kaynakları Papadimos başkanlığındaki geçici işbirliği hükümetinin görevi başka bir hükümetten daha etkin bir şekilde yerine getirebileceğinden emin olduklarını dile getiriyor. Bu üç öncelikli hedefe ulaşılırsa hükümetin ekonomik ve sosyal politikalarına destek de sürecek.

Öte yandan, AB, Avrupa Merkez Bankası ve IMF temsilcilerinden oluşan Troyka asgari ücret, kamu sektöründeki ücretler ile 13. ve 14. maaşların yeniden gözden geçirilmesi konusunu gündeme getirdi.

Hükümetin işgücü piyasası ile ilgili olarak, rekabet ve istihdamı artırmayı amaçladığına inanan kaynaklar, ülkede genel seçimlerin mevcut hükümetin görevini tamamlamasından sonra yapılması görüşünde.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle