GeriEkonomi Paniğe gerek yok yabancı çıkışı durunca piyasa normale girecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Paniğe gerek yok yabancı çıkışı durunca piyasa normale girecek

Paniğe gerek yok yabancı çıkışı durunca piyasa normale girecek
refid:10204856 ilişkili resim dosyası

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, hisse senetleri ve döviz kurlarında yaşanan hareketliliği yabancıların Türkiye’den çıkışına bağlayarak, "Şu anda yaşanan hareketlilik, içeriden kaynaklanmıyor. Yabancıların çıkışı yol açıyor. Bu çıkış yaşandıktan sonra, piyasalar normale girecektir. Panik yapmaya gerek yok" dedi. Sabancı, Merkez Bankası’nın sınırlı bir müdahalede bulunarak, geminin sarsmadan götürülmesini sağladığını söyledi.

TÜM dünyayı etkisi altına alan global mali krizle ilgili bir değerlendirme yapan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ve döviz kurlarında yaşanan hareketliliği yabancıların Türkiye’den çıkışına bağladı. Sabancı, "Şu anda yaşanan hareketlilik, içeriden kaynaklanmıyor. Yabancıların çıkışı yol açıyor. Bu nedenle, Merkez Bankası’nın müdahale etmemesi doğru bir yaklaşım. Bu çıkış yaşandıktan sonra, piyasalar normale girecektir. Panik yapmaya gerek yok" uyarısında bulundu.

Gemi sarsmadan gitmez

Güler Sabancı, Sabancı Vakfı’nın Birleşmiş Milletler Kadınların ve Kız Çocuklarının İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi Ortak Programı (BMOP) çerçevesinde Trabzon’da organize ettiği Hibe Programı Deneyim Paylaşım Toplantısı’nda gazetecilerin, global krizle ilgili sorularını da yanıtladı. Şu aşamada Merkez Bankası’nın piyasalara yaptığı sınırlı müdahaleyi olumlu olarak karşıladıklarına dikkat çeken Sabancı, "Merkez Bankası, gemiyi sarsmadan götürüyor. Bu aşamada yapılması gereken de bu" dedi. Yabancıların çıkışından sonra, piyasaların yeniden normale gireceğine de değinen Güler Sabancı, "Geçtiğimiz yıllarda da yine aynı nedenle bu kez yabancıların girişi olmuştu. Bu girişle birlikte TL aşırı değer kazanarak, bu kez ihracatçılar başta olmak üzere yine şikayetlere yol açmıştı. Şimdi bunun tersi yaşanıyor. O dönem elde edilen kazanımlar şimdi geri veriliyor. Bu nedenle, şu anda yaşanan dalgalı günler atlatılıncaya kadar, sakin ve temkinli olmak lazım" diye konuştu.

Piyasalardaki dalgalanmaya rağmen Türkiye’nin 2008 yılını yüzde 3 büyüme oranıyla kapatacağına dikkat çeken Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, önümüzdeki yıl için de en kötü tahminlere göre yüzde 1.5 oranında büyüme beklendiğini söyledi. Sabancı, "Oysa, 1999 depreminin ardından Türkiye’de yüzde 9, 2001 krizinde de yüzde 7 oranında küçülme yaşanmıştı" diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle