GeriEkonomi Pandaların yaşamını bu şekilde koruyabilirsiniz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pandaların yaşamını bu şekilde koruyabilirsiniz

Pandaların yaşamını bu şekilde koruyabilirsiniz

Dünyamız ciddi bir sinyal veriyor. Tüketim alışkanlıklarımızı değiştirmediğimiz taktirde, dünya için geri dönülmez bir tablo ortaya çıkabilir. WWF-Türkiye, yeni yıla sayılı günler kala, doğayı korumaya yönelik alternatif bir hediye kampanyası başlattı.

WWF-Türkiye’nin (Doğal Hayatı Koruma Vakfı-Türkiye) evlat edinme kampanyasıyla yeni yılda tehlike altındaki türlerden biri evlat edinilebiliyor. Kampanya çerçevesinde, panda, kaplan, kutup ayısı, orangutan gibi türlerin yanı sıra Türkiye’de de görülebilen deniz kaplumbağası, yunus, saz kedisi, orfoz ve turna evlat edinebilir.

Dünya, biyoçeşitlilik konusunda kayda değer ve hızlı bir düşüş yaşıyor. WWF Yaşayan Gezegen Raporu’nun ortaya koyduğu tablo da bu durumu kanıtlıyor. Doğal yaşam geçtiğimiz on yıllık dönemin sonunda ortalama yüzde 67 gibi bir oranla endişe verici bir azalma gösterdi. Bilim insanları, yıllardır insan faaliyetlerinin yaşamı altıncı kez kitlesel bir yok oluşa sürüklediği uyarılarını yapıyor.

PANDA DA OLABİLİR, KAPLAN DA...
Konu ile ilgili WWF-Türkiye'den yapılan açıklamada şöyle denildi: "WWF-Türkiye, tehlike altındaki türlerin korunması için yürütülen çalışmalara destek sağlamak amacıyla evlat edinme kampanyası yürütüyor. WWF-Türkiye, yeni yılda sevdikleriniz adına tehlike altındaki hayvan türlerinden birini sembolik olarak evlat edinerek tür koruma çalışmalarına destek olmaya davet ediyor. Evlat edinebileceğiniz türler arasında dünyaca bilinen panda, kaplan, kutup ayısı, orangutan gibi türlerin yanı sıra Türkiye’de de görülebilen deniz kaplumbağası, yunus, saz kedisi, orfoz ve turna yer alıyor. Yeni yıl hediyesi aldığınız kişi adına bir sertifika düzenleniyor ve seçeneğinize göre evlat edindiğiniz türe özel bir hediye paketi hazırlanıyor.

Pandaların yaşamını bu şekilde koruyabilirsiniz


40 TL BAĞIŞ İMKANI

WWF-Türkiye’nin yeni yıl kampanyasında 40-75-120 TL bağış ile bir hayvan türünü evlat edinebilir, isme özel e-sertifika, basılı sertifika ya da basılı sertifika ile birlikte seçtiğiniz türe özel hediye seçeneklerinden birine sahip olabilirsiniz.

Bireysel evlat edinme işlemleri http://destek.wwf.org.tr adresinden gerçekleştirilebiliyor. Kurumsal evlat edinme için kurumsaliliskiler@wwf.org.tr adresi ile bağlantıya geçilebilir" denildi.

PANDA SAYISI BİN 864'E ÇIKTI

Açıklamanın devamında, yürütülen koruma çalışmaları sayesinde doğada yaşayan panda nüfusu son 10 yılda yüzde 17’lik bir artışla bin 864’e çıktığı kaydedildi. Açıklamanın devamında "Pandalar gibi nesli tehdit altındaki türler arasında doğadaki sayıları 3 bin 890’ı bulan kaplanlar ve 6 bin 624’e gerileyen orangutanlar da var. Bu türler, kaçak avcılık, yaşam alanlarının kaybı ve iklim değişikliği gibi sorunlarla karşı karşıya. WWF-Türkiye, yürüttüğü projelerle hem türleri koruma altına almaya hem de insanların bu türlerle birlikte uyum içinde yaşayabileceği çözüm önerilerini hayata geçirmek için çalışıyor" denildi. 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle