Pancarcıdan tam sayfa tepki

Hürriyet Haber
20.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Tarım ürünlerine pumuktan sonra pancarda da kota uygulaması, üreticilerin tepkisine neden oldu. Pancar kotasıyla özel fabrikalara darbe vurulduğunu savunan 1.5 milyon üreticinin ortak olduğu Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği (PANKOBİRLİK) Başkanı Mehmet Bayraklı eylem başlatacaklarını açıkladı.

Pankobirlik eylemine, pancar üreticisinin sorunlarına duyuran tam sayfa gazete ilanlarıyla başladı. Bugünkü gazetelerde yayınlanan ilanlarda, devlet eliyle haksız rekabet yaratılarak, özel fabrikaların iflasın eşiğine getirildiği öne sürüldü. Pankobirlik Başkanı Bayraklı, ‘‘İlanda, Şeker Kanunu, pancar kotası, ekim sözleşmesinde tek taraflılık, haksız rekabet gibi konular yer aldı. Bu ilandan sonra bir süre olumsuzlukların düzelmesini bekleyeceğiz. Düzelmezse, hazırladığımız bir dizi eylem planını yürürlüğe koyacağız’’ dedi. Mehmet Bayraklı, pancar üretimine konulan kotanın iyi üretim yapan çiftçiyi cezalandırdığını belirterek şu açıklamayı yaptı:

‘‘Bu yıl iklim koşullarının iyi gitmesi nedeniyle pancarda hedeflenen rekolte 16-17 milyon tondan 20 milyon tona çıkacak. Üretimin fazla olması, pancar üreticisinin beklenildiği gibi lehine sonuçlanmayacak. Birileri masa başında oturuyor, hiçbir bilimsel çalışma yapmadan, bir dönümde 3.2 ton pancar alınacağını belirtiyor. Bu üretimin yüzde 25 fazla ve eksiğini getiren üretici taban fiyat olan 16 bin 500 lira yerine daha düşük fiyatla ürününü satıyor. Pancar kotası ile iyi üretim yapan çiftçi cezalandırılıyor. Pancar kotası kaldırılmalı. Pancar kotası pancar üretimini caydırmak için getirildi.’’


Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı