GeriEkonomi Pamukta alarm zilleri çalıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pamukta alarm zilleri çalıyor

İZMİR Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Kesen, 2008/2009 pamuk rekolte tahmini çalışmalarının tamamlandığını açıklayarak, “Ege bölgesinde 74 bin 482 hektar pamuk ekili alan, 247 milyon 990 bin 330 kilo üretim olacağı saplanmıştır” dedi.

İTB tarafından yapılan Ege Bölgesi 2008- 2009 sezonu pamuk rekolte tahmini çalışmalarının sonucu düzenlenen bir basın toplantısında açıklandı. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak bölümü işbirliği ile yapılan rekolte tahmin çalışmalarının uzaktan algılama yöntemi ve uydu fotoğraflarından yararlanılarak yapıldığını belirten İTB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Kesen, Ege Bölgesi'nde 74 bin 482 hektar pamuk ekili alandan 247 milyon 990 bin 339 kilogram kütlü pamuk üretiminin beklendiğini söyledi. Kesen, “Geçen yıl 120 bin 440 hektar olarak gerçekleştirilen pamuk ekili alan bu yıl yüzde 38 oranında düşerek 74 bin 482 hektar olarak hesaplandı” diye konuştu.

Kesen, Ege Bölgesi'nin 2008 yılı ekim sezonunda iklim koşullarının genel olarak pamuk tarımı için uygun gittiğini vurgulayarak, “Ancak çoğu pamuk üretim bölgelerinde sulama suyu sıkıntısı çekildi. Pamuk fiyatları ve ulusal tarım politikasına bağlı olarak bu yıl da çiftçilerin pamuk üretimini azaltmayı sürdürdükleri görüldü” dedi.

Pamuk ekim alanlarında Manisa'da yaşanan büyük düşüşe de dikkat çeken Kesen, şöyle konuştu:
“Ege Bölgesi'nde pamuk yerine çok büyük oranda mısır, daha düşük oranlarda ise domates, ayçiçeği, yonca ve biber ürün deseninin tercih edildiği görüldü. Türkiye'de tekstil sektörü devlet tarafından desteklendi, büyümesi sağlandı. Ama bu sektörün hammaddesi desteklenmiyor. 1 milyon 570 bin ton pamuk tüketiminin olduğu bir ülkede hammadde 550 bin tona düşüyorsa burada bir yanlışlık vardır. Rekoltenin tüm camiamıza hayırlı olmasını diliyorum.”

ÇORAK VE TUZLU TOPRAK

Rekolte tahmini çalışmalarını yürüten Ege Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Kurucu, yaptıkları araştırma neticesinde pamuk ekim alanlarının giderek daraldığını, Aydın'da yüzde 19, İzmir'de yüzde 40, Manisa'da yüzde 76 oranında bir daralma meydana geldiğini anlattı. Kuraklıkla birlikte toprakların çoraklaştığını ve topraktaki tuzluluk oranının giderek artığını vurgulayan Kurucu, “Kuraklık neticesinde topraktaki tuzun yıkanması azaldı. Artık bu topraklarda bütün ürünler maalesef yetişemeyecek. Artık pamuk yerine nar dikiliyor. Çifçi şansını deniniyor” dedi. Doç Dr. Mustafa Bolca ise, eldeki su kaynaklarının daha iyi kullanılması gerektiğini ve bir kullanım planının yapılması gerektiğini söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle