Pamuk içerisinde istiridye mantarı üretiyor

ANTALYA (AA) - YUNUS İÇEN
05.04.2016 - 17:54 | Son Güncelleme:

Antalya'nın Kemer ilçesinde yaşayan Sakin Çelik, pamuk içinde istiridye mantarı üretiyor. İstiridye mantarı üreticisi Çelik: - "Senede dört defa ekim yapabiliyoruz. Her ekimden sonra yaklaşık 25 ton, yıllık da yaklaşık 100 ton ürün alabiliyoruz. Kışın güzel bir istihdam sağlıyor" dedi.

Çelik, ilçede turizm sezonunun kısa olması nedeniyle farklı alanlar araştırdığını, bu sırada istiridye mantarı üretmeye karar verdiğini anlattı. Yaklaşık iki yıldır her biri 80 metrekare olan 8 çadırda istiridye mantarı ürettiklerini ifade eden Çelik, yılda yaklaşık 100 ton mantar elde ettiklerini söyledi. 

İstiridye mantarının kolay yetiştirilen bir ürün olduğuna değinen Çelik, fazla işçiye gerek duyulmadan kolaylıkla üretim yapılabildiğini anlattı. Çelik, "Senede dört defa ekim yapabiliyoruz. Her ekimden sonra yaklaşık 25 ton, yıllık da yaklaşık 100 ton ürün alabiliyoruz. Kışın güzel bir istihdam sağlıyor. Hem çalışan işçilere iş vermiş oluyoruz hem de para kazanmış oluyoruz." diye konuştu.

Çelik, ürettikleri mantarı genellikle otellere pazarladıklarını ve toptancılar aracılığıyla İstanbul'a ürün gönderdiklerini bildirdi. Pazarlama konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamadıklarını ve ürettikleri ürünün tamamını sattıklarını belirten Çelik, "Mantar satımından ziyade, hammaddesi olan kompostu da Antalya bölgesine pazarlıyoruz. Uzak bölgelere pazarlamak biraz sıkıntılı olduğu için genelde bu bölgelerde çalışıyoruz. Ayrıca bu istiridye mantarının ortamını ve iklimlendirmesini güzel sağlarsanız iyi ürün alırsınız. Ben, bir mantarın 3 kilo geldiğini kendi ellerimle tarttım" ifadelerini kullandı.

ÜRETİMİNDE PAMUK KULLANILIYOR
Ziraat mühendisi Süleyman Ak ise mantarın üretiminde pamuk kullandıklarını söyledi. Ak, pamuk kullanımının zor olduğunu ve dezenfektesinin düzgün yapılması gerektiğini belirtti.

İstiridye mantarı üretiminde su oranının iyi ayarlanması gerektiğini anlatan Ak, şöyle devam etti:
"Bazı üreticiler, mantar ağır bassın diye çok su kullanıyor. Böyle olunca, mantarda küf oluşuyor. Kompostu hazırlarken, karma bekletme sistemi kullanıyoruz. İlk gün kullanacağımız pamuğu yıkayıp dezenfekte yapıyoruz. Dezenfekte işlemi sırasında herhangi bir ilaç falan kullanılmıyor. Bir gün bekletildikten sonra işçilerle poşetleme yapılıyor. Poşetleme yapılırken, havanın sıcaklığına, kullanılan tohumun çeşidine göre tohumlaması yapılıyor. Biz dışa ekim tohumlama yapıyoruz. Daha sonra askı sistemiyle poşetleri asıyoruz. Üretimin başından sonuna kadar, her aşamanın belli kuralları var. Belli ısı ayarlarını yapmak gerekiyor. Filtreli hava ve su veriyoruz. Dışarıdan gelecek herhangi bir septik etkiye maruz kalmamasını sağlıyoruz. Bunlara dikkat edilmezse, mantarda şekil bozuklukları, küf, bakteri, aşırı su çekme oluşarak ağırlık yapar ve ticari değerini kaybeder. Mantarın gelmesi için bahar havasına kandırmamız gerekiyor. Bu mantar doğada kendiliğinden yetişebilen bir mantar. Ama biz verim açısından durumu optimize ederek verim artışını sağlıyoruz."
Üretim sürecinde yaklaşık bir ayda mahsül aldıklarına değinen Ak, "Toplanma aşamasında herhangi sıkıntı yaşamıyoruz. Natürel bir çalışma yaptığımız için çıkan mahsulü komposttan direkt yoluyoruz ve kasalara koyuyoruz. Eğer toplanılan ürünün bekletilmesi gerekiyorsa, soğuk odada bekletiyoruz ama en sağlıklısı, toplama işleminden birkaç saat sonra toptancıya ulaştırmak." dedi.

Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı