GeriEkonomi Palandöken'den "naylon poşet" uyarısı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Palandöken'den "naylon poşet" uyarısı

Palandöken'den "naylon poşet" uyarısı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, gelecek kuşaklara yaşanabilir bir çevre bırakmak ve sağlıklı yaşamak için alışverişlerde kese kağıdı, bez poşet ve file kullanma alışkanlığının tekrar kazanılması gerektiğini belirtti.

Palandöken, Türkiye'de yılda ortalama 35 milyar poşetin doğaya atıldığını ve bir kişinin haftada ortalama 6, yılda 312 poşet kullandığını bildirdi.

Gıda alışverişlerinde kese kağıdı veya bez torba kullanımını tavsiye eden Palandöken, "Gıda sektörü dışında naylon poşet kullanımı zaruri olan alanlarda da yeniden dönüştürülen materyal kullanımının teşvik edilmesi için çağrıda bulunuyoruz. Eski günlerdeki gibi gıda ürünlerini koymak için kese kağıdını tercih etmeli, yanımızda bez torba veya file bulundurarak alışverişe çıkmayı tekrar hayatımıza sokmalıyız." ifadelerini kullandı.

"KAĞIDIN HAM MADDESİ ÜLKEMİZDE, NAYLONUNKİ İTHAL"

Türkiye'de yılda yaklaşık 30 milyar naylon poşet tüketildiğine dikkati çeken Palandöken, "Dünyada her yıl plastik torba üretimi için yaklaşık 250 milyon ton plastik kullanılıyor. Ülkemizde ise 2 milyon 400 bin ton ambalaj atığı toplanıyor. Bu kadar çok plastik torba kullanımının yarattığı çevre kirliliğinin yanında doğadaki canlılara ve sağlığımıza vermiş olduğumuz zararın farkında değiliz. Büyük marketler gerçekten çevreyi? korumak i?sti?yorsa, kese kağıdı ve fi?leyi? ücretsi?z vermeli?. Kağıdın ham maddesi ülkemizde yeteri kadar var ancak naylonun ham maddesini dövizle ithal ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle