GeriEkonomi Palamut sevenlere kötü haber
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Palamut sevenlere kötü haber

Palamut sevenlere kötü haber
refid:27055502 ilişkili resim dosyası

Tüm denizlerimizde 15 Nisan'da başlayan av yasağı 31 Ağustos gecesi sona eriyor. Av mevsiminin başlamasına 10 günden az süre kalması nedeniyle Kocaeli'nin Kandıra İlçesi'ne bağlı Karadeniz sahilindeki balıkçı kasabası Kefken'deki teknelerde hazırlıklar son aşamaya geldi. Şu anda Karadeniz'e çapari olta atarak yoklama yapan ve 'çingene palamutu' olarak adlandırılan palamutlardan yakalayan balıkçılara göre bu yıl palamut az, ancak torik, kofana ve lüfer bol olacak.

Kefken limanında şu anda 100 civarında küçük balıkçı teknesi bulunuyor. Tekne sahiplerinin büyük bir bölümü bakım ve onarımlarını tamamlarken ağların bozuk gözeneklerini de onarıp denize açılmaya hazır hale getirdi. Balıkçıların ifadesine göre, buraya önümüzdeki günlerde başta İstanbul olmak üzere Karadeniz sahillerindeki birçok balıkçı limanından da yüzlerce tekne gelecek. 31 Aralık gece yarısı hepsi denize açılarak ağlarını sulara bırakacak.

TÜM HAZIRLIKLAR TAMAMLANDI

Kefken'in en deneyimli balıkçılarından olan ve ailece bu işi yapan Sezgin Atlı tüm hazırlıkların tamamlandığını belirtti. sezgin atlı, Karadeniz'de hangi balıkların bol olacağını belirlemek için teknelerle açılıp çapari adı verilen ortalar attıklarını belirterek şunları söyledi:"Maalesef bu sezon palamut balığı geçen yılki gibi çok olmayacak. Orta şekerli olacak. Tesbit için çapariyle balık alıyoruz. Biz bunu her yıl yapıyoruz. Çok fazla palamut balığı olacağını tahmin etmiyoruz. Mayıs-Haziran ayında diğer denizlerimizden Karadeniz'e yumurta dökmeye geliyor. Oradan çıkan balığa göre tahminlerde bulunuyoruz. 2 yıl önceki tahminlerimizde çok balık olacağını söylemiştik. Söylediğimiz tahminlerimiz de tutmuştu.

Aslında çok aşırı balık olunca da fiyatlar çok düşüyor. Biz balıkçılar da istediğimiz oranda parayı kazanamıyoruz. Bu yıl torik, lüfer, kofanada bolluk bekliyoruz. Özellikle lüfer ve kofanayı çok bol bekliyoruz."
Sezgin Atlı, tüm balıkçı teknelerinin Karadeniz'deki en uğrak yeri olan Kefken Balıkçı Limanı'nın da büyütülmesi gerektiğini, artık buraya teknelerin sığmadığını da söyledi. Atlı, "Hava biraz sert estiğinde tüm tekneler buraya girdiğinde sorunlar yaşanıyor. Tekneler sığmıyor" dedi. Atlı, balıkçıların ayrıca ağ ve tekne sıkıntısı olduğunu da dile getirdi. Kefkenli balıkçılardan Nazmi Gülmüş de 40 yıldır balıkçılık yaptığını ve şu anda çapari oltasıyla palamut avladıklarını söyledi. Yakaladıkları balıkları gösteren ve "Çingene palamutu" olarak adlandırılan balıkların tanesini limanda 5 liradan satan Nazmi Gülmüş, palamutun av mevsimine kadar iki misli büyüyeceğini söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle