Palamut kendini gösterdi

AA
15.08.2014 - 11:11 | Son Güncelleme:

Denizlerde av yasağının devam etmesine rağmen küçük balıkçılar oltayla az da olsa palamut yakalamaya başladı. Avlanan palamutlar balıkçıları sevindirirken bu sezon bol ve ucuz palamut yeme beklentilerini de artırdı.

Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, birkaç gündür küçük balıkçıların palamut avladığını söyledi.

Denizlerde av yasağının bitimine kadar palamudu çapariyle avlamaya devam edeceklerini dile getiren Arslan, şunları kaydetti:

"Şu andaki görüntü itibariyle değerlendirmek gerekiyorsa bu sezon palamut bol olacağa benziyor. Eylül, ekim ve kasım ayları palamut avcılığıyla geçer. Sezonun ilk üç ayının iyi geçeceğini düşünüyoruz. Balık bol olunca bu, tezgahlara da yansıyacak. İnşallah bu yıl her bütçeden vatandaşın yüzü gülecek. Böylelikle hem balıkçı esnafı kazanacak hem de vatandaşın sofrası balıkla şenlenecek. Şu anki görünüm bunu gösteriyor, inşallah bu görünüm bizi yanıltmaz."

Palamut kendini gösterdi

Boyları 15-25 santimetre

Arslan, palamudun boyunun şu anda 15 ile 25 santimetre civarında olduğunu belirterek, "4-5 çeşit boy uzunluklarına göre balık var. Ne kadar çeşit olursa o kadar bol olacağına işarettir. Şu anda balıkçılarımız kendi ihtiyaçları kadar avlıyor. Tezgahlardaki fiyatı ne olur bir şey söyleyemem. Palamut tane işi satılıyor ancak kilogramı 30 ile 40 lira arasında değişir" dedi.

Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı