GeriEkonomi Pakistan’a Türkiye’den ‘savunma gemisi’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pakistan’a Türkiye’den ‘savunma gemisi’

Pakistan’a Türkiye’den ‘savunma gemisi’

TÜRKİYE’nin en önemli savunma sanayi ihracat projelerinden birisi olarak değerlendirilen, Savunma Sanayii Müsteşarlığı‘nın öncülüğünde ilerleyen Pakistan MİLGEM projesine yönelik Pakistan- Türkiye arasında niyet mektubu imzalandı.

Her iki ülkede gemi üretimi ve savunma sanayi işbirliğini destekleyen son imzaların birkaç ay içinde atılması planlanıyor. Uzun süredir Pakistan Deniz Kuvvetleri ile MİLGEM korvetinin satışı konusunda sürdürülen gelişmelerden olumlu sonuçlar alınmaya başladı. 13. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı-IDEF 2017 kapsamında Pakistan Savunma Üretim Bakanı Rana Tanveer Hussain ve beraberindeki heyetin İstanbul ziyareti, iki ülke arasında savunma sanayi işbirliği ile sonuçlandı. Proje kapsamında, Pakistan Deniz Kuvvetlerine teslim edilmek üzere 4 adet Ada Sınıfı MİLGEM korveti üretilip Pakistan’a teslim edilecek.

İŞBİRLİĞİ ARTACAK

Pakistan Savunma Üretim Bakanı Rana Tanveer Hussain, MİLGEM tipi korvetlerin ikisinin Türkiye’de, ikisinin ise Pakistan’da Karaçi Tersanesinde üretileceğini ifade etti. Başbakan Navaz Şerif ile Türkiye’ye gelmeden hemen önce yaptıkları görüşmelerde kendisinin de MİLGEM tipi korvetlerin 2 tanesinin Türkiye’deki bir tersanede üretilmesini istediğini beyan ettiğini kaydeden Hussain, “Biz de bu durumu IDEF 2017 kapsamında bir araya geldiğimiz Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’a ilettik ve karşılıklı memnuniyetimizi dile getirdik. Türkiye ile savunma sanayindeki işbirliklerimiz artarak devam edecektir” dedi.

Milli ve gemi kelimelerinin kısaltılmasından oluşan MİLGEM projesi, savunma teknolojilerinde bilgi birikimi sağlayarak ve yerli savunma sanayi katkı payının yüksek tutulduğu, esnek bir yüzer savaş platformunu üretimini amaçlıyor. En son teknoloji kullanılarak geliştirilen ve Türk Savunma Sanayii’ne önemli tecrübeler kazandıran projenin üretiminde tamamen yerli katkı payı kullanılıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle