Pakistan’la 300 milyonluk imza

Hürriyet Haber
19.09.2013 - 01:06 | Son Güncelleme:

Türkiye İş adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’nun (TUSKON), düzenlediği Türkiye–Pakistan İş Forumu’nda, iki ülke arasında 300 milyon dolarlık iş anlaşması imzalandı.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın da katıldığı Türkiye – Pakistan Ticaret ve Yatırım Forumu’nda iki ülke arasındaki ticaret hacminin arttırılması için çalışmalar başladı.

İKİLİ İŞBİRLİKLERİ

TUSKON Başkanı Rızanur Meral, iki ülke arasındaki mevcut ticaret hacminin artırılması gerektiğine vurgu yaparak şunları söyledi: “170 milyonluk nüfusuyla dünyanın 27. büyük ekonomisi olan Pakistan tarihi, kültürel zenginliği, dinamik nüfusu ve sahip olduğu büyük potansiyel ile eminiz ki koyduğu hedeflere en kısa sürede ulaşacaktır. İki ülke arasında 830 milyon dolar seviyelerinde seyreden ticaret hacminin potansiyelin oldukça altında olduğunu düşünüyoruz. Bizler iki ülke arasındaki ekonomik potansiyelin mevcut rakamları rahatlıkla aşabilecek bir değere sahip olduğuna inanıyoruz. Bu potansiyeli harekete geçirebilecek en önemli şeyin ise ticari ilişkilerin yanında daha uzun soluklu işbirliklerinin yolunu açacak olan yatırımlar olduğunu düşünüyoruz.”

Ticaret hacmi 1 milyar dolar

EKONOMİ Bakanı Zafer Çağlayan ise, Pakistan’daki ekonomik gelişmelere dikkat çekerek şunları söyledi: “Pakistan’ın zenginleşmesinden biz mutlu oluruz. Biz, birbirimize kan kardeşi olan iki milletiz. 10 yıl önce iki ülke arasındaki ticaret hacmi 175 milyon dolardı. Geçen yıl bu rakam 1 milyar dolara erişti. Bu rakamı daha da yukarılara taşımalıyız.”

Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı