GeriEkonomi Özürlüler bina vergisinden muaf
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Özürlüler bina vergisinden muaf

Brüt yüzölçümü 200 metrekareyi geçmeyen tek meskeni olan veya tek meskenin intifa hakkına sahip bulunan özürlüler, bu meskenleri için 2006 yılında bina vergisinden muaf tutulacak.

Maliye Bakanlığı'nın konuya ilişkin Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği 31 Aralık 2005 tarihli Resmi Gazete'nin 4'üncü mükerrer sayısında yayımlandı.

Tebliğe göre, Türkiye sınırları içinde brüt yüzölçümü 200 metrekareyi geçmeyen tek meskeni olan, tek meskende hisseye veya tek meskenin intifa hakkına sahip bulunan özürlüler, bu meskenleri için Bakanlar Kurulu'nca 2006 yılına ait belirlenen indirimli (sıfır) bina vergisi oranından yararlanacaklar.

Özürlülerin indirimli bina vergisi oranından yararlanabilmeleri için bu durumlarının tam teşekküllü devlet hastanesinden alınmış olan sağlık kurulu raporu ile ilgili belediyeleri belgelendirmeleri gerekecek.

İndirimli bina vergisi oranlarından özürlüler ile birlikte, Türkiye'de brüt yüzölçümü 200 metrekareyi geçmeyen tek meskeni olan, kendisine bakmakla mükellef kimsesi olup 18 yaşını doldurmamış olanlar hariç olmak üzere hiçbir geliri olmadığını belgeleyenler, gelirleri münhasıran kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanlar, gaziler, şehitlerin dul ve yetimleri de yararlanıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle