GeriEkonomi Özkan, Halkbank'ı Recep Önal'a devretti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Özkan, Halkbank'ı Recep Önal'a devretti

Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, sürpriz bir karar alarak kendisine bağlı bulunan Halkbank'ı, Hazine'den sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal'a devretti.

BAŞBAKAN Yardımcısı ve Devlet Bakanı Hüsamettin Özkan, sorumluluğu kendisinde olan Halk Bankası'nı Hazine'den sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal'a devretti.

Bu arada yine Demokratik Sol Partili (DSP) Devlet Bakanı Mustafa Yılmaz'a bağlı olan Türkiye Kalkınma Bankası da (TKB) benzer şekilde Recep Önal'a devredildi.

Söz konusu bankaların bağlı oldukları bakanların değiştirilmesine ilişkin Başbakanlık genelgesinin kısa bir süre önce Başbakan Bülent Ecevit tarafından imzalandığı bildirildi. Bu değişikliğin Hüsamettin Özkan'ın arzusu üzerine yapıldığı öğrenildi..

Bu işlemlerde en çok dikkat çekeni Halk Bankası oldu. Hüsamettin Özkan, 1997 yılından bu yana sorumluluğunu üstlendiği Halkbank'ı devri konusundaki sorulara yanıt vermedi.

Buna karşılık, Hüsamettin Özkan'ın yakın çevresine, kamu bankalarının özelleştirilmesi sürecinin, çıkan yasayla birlikte ağırlıklı olarak Hazine Müsteşarlığı tarafından yürütülecek olması nedeniyle bu karara yöneldiğini söylediği belirtiliyor.

SİSTEM DAĞINIK

Hüsamettin Özkan'ın yakın çevresine ayrıca, ‘‘Kamu bankaları sistemi çok dağınık. Türkiye'de bankacılık sorunu çözülmeden ekonominin sorunları çözülmez’’ dediği de belirtiliyor.

Ayrıca, bu tasarrufla birlikte, Özkan, uzun bir zamandan beri başını ağrıtan bir sorundan da kurtulmuş oldu. Bilindiği gibi, Halkbank'ın bazı ticari kuruluşlara açtığı krediler, son dönemde kamuoyunda yoğun tartışmalara yol açmıştı.

Hüsamettin Özkan ayrıca, Halkbank Genel Müdürü Yenal Ansen'in, Banka'nın kendisine bağlanmasından önce yaptığı işlemlerden dolayı hazırlanan müfettiş raporlarıyla ilgili suç duyurularını Savcılığa iletmediği gerekçesiyle de eleştirilere muhatap olmuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle