GeriEkonomi Özince: Sektörün kârı yüzde 10 azalabilir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Özince: Sektörün kârı yüzde 10 azalabilir

TÜRKİYE Bankalar Birliği Başkanı Ersin Özince, 2010’un beklentilerden daha iyi geçtiğini söylerken, Merkez Bankası’nın aldığı son önlemlerin 2011’de sektörün büyüme ve kârlılığına olumsuz yansıyacağını dile getirdi. Özince CNBC-e’ye yaptığı değerlendirmede, “Merkez Bankası’nın sıkılaştrıcı önlemlerinin çok büyük memnuniyetle karşılandığını söylemek mümkün değil ama uzun vadede olumlu etkiler yaratacaktır diye ümit ediyorum” derken, şu noktalara değindi:
Yine parmak ısırtacak
Kârlılıkta belki sektörün toplam rakamlarında yüzde 10 civarında bir azalma söz konusu olabilir. Yılın ikinci yarısında seçimlerden sonra belki hızlanma olur. Bankacılık sektöründe serbest sermaye var. Dolayısıyla sektör Türkiye’de uzun süre parmak ısırtacak düzeyde kârlı olmaya devam edecek, bu kârın yeterliliği tartışılacak.
Faiz oranları kıpırdar
Bireysel krediler yavaşlayacaktır. Buna rağmen kredi artış oranının yüzde 20-25 düzeyine ulaşır. Önlemler TL perakende faiz oranlarını az da olsa artıracaktır. Mevduat yüzde 15-20 bandında artacaktır. Mevduat faizlerinin küçük kımıldanışlar göstermesi mümkün. Merkez Bankası’nın uygulamaları tüketiciye yansıyacak faizin çok yükselmesini engelleyecek. Bankacılık tahvil bono yoluyla borçlanmayı tercih edecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle