Özince: Merkez'in İstanbul'a gelmesinde fayda var

A.A.
03.08.2006 - 15:39 | Son Güncelleme:

Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, Merkez Bankası ve bankacılık sektörünün tüm ağırlığının İstanbul'da toplanmasında fayda bulunduğunu söyledi.

Ersin Özince, Devlet Bakanı Ali Babacan'ın “Merkez Bankası İdare Merkezi ve Ziraat Bankasının İstanbul'a taşınacağı” yönündeki açıklamalarını, AA muhabirine değerlendirdi.
Ersin Özince, öteden beri İstanbul'un finans merkezi olma konusunda sürekli bazı beyanlarda bulunduklarını anımsattı.

-BAŞBAKAN ERDOĞAN'I ZİYARETTE DE GÜNDEME GELMİŞ-

Bugün, Ali Babacan tarafından dile getirilen konunun, en son Türkiye Bankalar Birliği yönetim kurulu olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı ziyaretlerinde de gündeme geldiğini kaydeden Özince, bu konudaki değerlendirmeleri bir rapor haline getirip hükümete sunmayı kararlaştırdıklarını bildirdi.
Ersin Özince, “Bu kapsamda gerek Merkez Bankası gerekse bankacılık sektörünün tüm ağırlığının İstanbul'da toplanması ve giderek daha uluslararası bir piyasa olması için gereğinin yapılmasında fayda var” dedi.
İstanbul'un bir finans merkezi olması için gerekli istikrar ortamının oluşturulması ve gerekli düzenlemelerin yapılmasının önemine dikkat çeken Özince, şunları kaydetti:
“Merkez Bankasının İstanbul'a taşınması iyi olur. Ziraat Bankası ve diğer kamu bankalarının da merkezlerini İstanbul'a taşıma konusunu değerlendirdiklerini öteden beri işitmiştim. Bunların da iyi olacağını düşünüyorum” diye konuştu.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı