GeriEkonomi Özince: Bu faizlerle üretim yapmak zor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Özince: Bu faizlerle üretim yapmak zor

Aynı zamanda Türkiye Bankalar Birliği'nin de Başkanı olan İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince de sanayicilerin yüksek faiz isyanına katıldı. Özince, ‘‘Bu faizlerle üretim yapmak mümkün değil’’ dedi.

İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, İş Bankası'nın reel sektörün karşısında ya da yanında değil ‘içinde’ olduğunu söyleyerek, ‘‘Bu faizlerle üretim yapmak mümkün değil’’ dedi. Özince, İş Bankası'nın 75'inci hesap yılıyla ilgili genel kurul toplantısı dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında, seçim sonrası yapısal reformların gerçekleştirilmesi durumunda, dış kaynak girişinin artarak, faizlerin düşme eğilimini sürdüreceğini ve reel kesimde tedrici bir canlanma bekledikleri mesajını verdi.

Özince, reel sektörü her zaman desteklediklerini ve kriz döneminde kredi hacmini arttırdıklarını vurgulayan Özince, ‘‘İş Bankası baca söndürmez. Gücü olan müessese şemsiye esirgemez’’ dedi.

Hazine bonosu plasmanlarıyla ulaşabilecek yüksek karlardan geçen yıl feragat ettiklerini ve aktifin yarısını kredilere ayırdıklarına dikkat çeken Özince şöyle konuştu:

‘‘Kredilerin sadece yüzde 7'sini grubumuz iştiraklerine kullandırıyoruz. Yüzde 93'de kısıntıya gitmememizin nedeni, halka açıklığın önderliğini yapıyor oluşumuzdur. İş Bankası'nın, fırtınalı havalarda kapılarını kendisini 75 yıldır ayakta tutan geniş müşteri tabanına kapatması düşünülemezdi. Gerçek bir bankanın her koşulda bankacılık yapması gerekir, ki biz de bunu yapıyoruz.’’

BANKACILIK ALIŞKANLIĞI

Özince, ‘‘Enflasyon ve reel faiz azaldıkça bankalar nereden kár edecek?’’sorusunun sorulduğunu belirterek, şu değrelendirmeyi yaptı:

‘‘Biz, çalışanlarımızı bankacılık alışkanlığından uzaklaştıramayız. İş Bankası'nın yarınlara bugünden hazır olduğunu, enflasyonun düşme trendi içine girmesinin yarattığı etkilerin giderilmesi için portföy gelirine olan bağımlılığını azalttığını ve daralması beklenen faiz marjlarının olumsuz etkisini komisyon gelirlerini artırarak telafi etmeye başladığını görebilirsiniz.’’

İş Bankası'nın kriz ortamında çıkardığı bilançonun, gerçek bankacılık ve ustalık örneği olduğunu söyleyen Özince, bankacılık kriterlerine göre performasları hakkında şu bilgileri verdi:

En büyük özkaynağa sahip özel sermayeli banka ünvanımızı 1998 yılında da koruduk. 283 trilyon lirayla çıkardığımız özkaynak toplamımızda, geçen yıla göre sağlanan artış, yüzde 154 düzeyinde

1999 yılı içinde ödenmiş sermayesini 127 trilyon liradan 279 trilyon liraya çıkarmayı kararlaştırdı. Gerekli operasyon genel kuruldan sonra başlayacak. Arttırılan 152 trilyon liranın üçtei biri hissedarlardan nakit olarak talep edilecek. Üçte ikisi ise bedelsiz hisse vermek suretiyle Banka tarafından karşılanacak. 1998 yılı kárından yapılacak aktarımlarla birlikte, sermaye artışı sonrası özkaynak toplamı 400 trilyon lirayı geçecek. Dolar bazında özkaynaklar son iki yıl içinde ikiye katlandı ve 1 milyar dolara yaklaştı.

Sermaye yeterlilik rasyosu ise asgari yasal sınır olan yüzde 8 oranınınç 2.5 katına ulaştı.

Özkaynakların aktifi karşılama oranında, 1998 yılında, bir önceki yıla kıyasla, yaklaşık yüzde 50'lik bir artış sağlandı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle