GeriEkonomi Özince: Bankacılığın bu kadar güçlü olduğu bir dönem olmadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Özince: Bankacılığın bu kadar güçlü olduğu bir dönem olmadı

TÜRKİYE Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, ‘Bankacılık sektörünün, meslek hayatım boyunca bu kadar güçlü, bu kadar yakın denetlenir ve uluslararası normları hedefler bir durumda olduğu başka bir dönemi hatırlamıyorum’ dedi.

BAZI TEREDDÜTLERE RAĞMEN:

Özince, bankacılık sektörünün bulunduğu durumu şöyle değerlendirdi: "Türk bankacılık sistemi, halen bazı tereddütler, kimi zaman yorumlar da yer almasına rağmen, benim meslek hayatımın, en azından en güçlü ve güçlülüğü de uluslararası standartlarda anlaşılabilir, tarif edilebilir bir döneme gelmiştir.’

İŞİN DOĞASINDA RİSK VAR:

Bu arada bankacılığın doğası gereği risk almayı gerektirdiğini, dile getiren Özince, konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘Bir bankaya 'risk alma' demek işlemlerini kısıtlamak demektir. Öte yandan risk ve getiri arasında kaçınılmaz bir geçişkenlik vardır. Risk yöneticisinin görevi, risk, mali bünyenin sağlamlığı ve mali performans arasındaki dengeyi bulmaktır. Banka yönetimi bankanın yaptığı işi tam olarak anlamalı ve taşıdığı risklere ilişkin etkin bir risk yönetimi sağlamalıdır."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle