GeriEkonomi Özilhan: Meclis kararına saygılıyız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Özilhan: Meclis kararına saygılıyız

TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan, Irak'a asker gönderme konusunda, ‘‘Bundan sonra bizim fazla söyleyeceğimiz bir şey yok’’ dedi. Özilhan, Meclis'in kararına herkesin saygılı olması gerektiğini söyledi.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, tezkere konusunda Meclis'in kararının Türkiye için hayırlı olmasını dilerken, ‘‘Bu, Meclis'in kararıdır ve Meclis'in kararına da herkes saygılı olacaktır’’ dedi.

TÜSİAD'ın hazırlattığı ‘‘Ulusal İnovasyon Sistemi: Kavramsal Çerçeve, Türkiye İncelemesi ve Ülke Örnekleri’’ başlıklı raporun tanıtım toplantısı sonrasında, basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Tuncay Özilhan, tezkereye ilişkin şunları söyledi: ‘‘Bundan sonra bizim fazla söyleyeceğimiz birşey yok. Ama biz şunu ikaz etmiştik; bu konunun tartışılması, konuşulması, kamuoyunda şeffaf olup olmaması ve her türlü riskin hesabının gözönüne alınarak planlanmasıydı. Bu süreçte de bu tamamlandı. Kararın Türkiye için hayırlı olmasını diliyorum.’’

TÜSİAD'da bu konuda bir bölünme olup olmadığı sorusuna, ‘‘Hiç bir ayrı söylem yok, konuşma metinleri birbirini çok iyi bir şekilde ifade etti’’ cevabını veren Özilhan, ‘‘Herkes bulunduğu pencereden, çerçeveden baktığı zaman daha değişik açıdan görebiliyor, kendine göre yorumluyor. Ama berrak olarak baktığımız zaman her iki pozisyonda da TÜSİAD'ın çizgisi belli’’ diye konuştu.

PİYASALAR RAHATLADI

Piyasaların YSK kararının ardından tezkerenin geçeceğine ilişkin beklentileri de satın aldığını belirten Özilhan, şu değerlendirmeyi yaptı:

‘‘YSK'nın verdiği karar herkesi, bir bakıma iş alemini rahatlattı. Siyasi istikrarın bozulmayacağı ve herhangi bir seçimin de artık gündemden düşmesiyle birlikte piyasalar hakikaten bu konuda önemli bir rahatlık yaşadı. Bu konuda da o satın alınıyor. Yani geçtiği takdirde önemli bir meblağın Türkiye'ye kredi olarak gelmesi, ayrıca Amerika ile ilişkilerin daha düzgün bir yola, raya gireceği düşüncesiyle de piyasalar bu konuda YSK'nın seçim kararının arkasından bu rahatlığı da satın alıyorlar’’ dedi.

‘‘Şu anda önünüzü daha rahat görüyor musunuz’’ sorusuna ‘‘Türkiye, bu kriz ertesinde artık düzgün bir yola çıktı, bir takım göstergelere baktığınız zaman da bu mesajları gayet açık alıyoruz’’ yanıtını veren Özilhan, hükümeti de uyardı. Özilhan, ‘‘Hükümetin bu konuda herhangi bir rehavete kapılmaması, programı gayet ciddi bir şekilde uygulaması, mali disiplini gayet iyi bir şekilde uygulaması, seçim öncesi herhangi bir popülist politika izlememesi Türkiye'yi daha rahat geçirebileceği bir 2004'e, 2005'e götürecektir’’ diye konuştu.

‘Yenilikçilik’ yine ‘tezkere’ kurbanı

TÜSİAD inovasyon (yenilikçilik) konusunu Türkiye gündemine sokma girişimleri ikinci kez tezkerenin tartışıldığı güne rastladı. ‘‘Ulusal İnovasyon Sistemi’’ çalışmasını ‘‘Girişimcilik’’ ve ‘‘Yenilikçilik’’ başlığı altında ele alan TÜSİAD ilk olarak şubat ayında ‘‘Girişimcilik’’ konusunu ele alan bir rapor yayınlamıştı.

O günlerde gündemin tezkere görüşmelerine kilitlenmiş olması nedeniyle konu kamuoyunda yeterince ilgi görmedi. Bu raporu tamamlayan ikinci raporun tanıtıldığı gün ise Türkiye'nin gündeminde yine tezkere konusu vardı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle